• ۱۲ دی ۱۴۰۱
  • ۵۲ بازدید

گزارش اختصاصی ایمنا از مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان؛

صفر تا ۱۰۰ مدیریت پسماند در سمنان

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان ،مجتبی اعوانی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: یکی از کارآمدترین سازوکارهای مدیریت شهری جهت ارتقا و توسعه فرهنگ شهروندی و رفع معضلات و مشکلات شهر به ویژه مدیریت پسماند، بهره‌مندی از فرآیند آموزش به ویژه آموزش‌های همگانی و شهروندی است.

وی می‌افزاید: توجه نداشتن به آموزش شهروندی موجب رکود نقش شهروندان در نظام مدیریت شهری و فراهم نشدن شرایط توسعه پایدار می‌شود؛ لذا آموزش و توانمندسازی شهروندان برای ارتقای سطح دانش، تقویت مهارت‌ها، کسب عادت‌های صحیح زندگی اجتماعی و بروز رفتارهای مطلوب شهروندی به خصوص در راه بهره‌گیری مناسب از امکانات شهری از مهمترین ضرورت‌های سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان خاطرنشان می‌کند: با توجه به ضرورت آموزش‌های همگانی شهروندی و جایگاه آن در سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری، برنامه‌هایی تحت عناوین مختلف توسط این سازمان در سطح شهر برای شهروندان اجرا می‌شود.

اعوانی اضافه می‌کند: در مرحله نخست بانوان و سپس کودکان و نوآموزان در بیشتر پایگاه‌های مقاومت بسیج خواهران توسط مربیان و کارشناسان این سازمان، تحت آموزش مفاهیم مدیریت پسماند قرار گرفتند و اجرای این طرح آموزشی همچنان ادامه دارد.

وی تاکید می‌کند: کودکان در سنین پایین آماده دریافت تجربیات بیشتر هستند و کنجکاوی بالایی دارند؛ لذا دوران کودکی می‌تواند زمان مناسبی برای آشنایی کودکان و دانش‌آموزان با عادت‌های سالمی نظیر بازیافت باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان با بیان اینکه برنامه‌های مختلفی در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی در حوزه مدیریت پسماند توسط شهرداری سمنان به مرحله اجرا در آمده است، تصریح می‌کند: اقداماتی مانند تشکیل گروه سرود، اعزام مربی جهت آموزش گروه‌های مخاطب به ویژه کودکان و نوجوانان، استفاده از نمایش عروسکی، تولید و انتشار محتوای آموزشی و فرهنگی مانند موشن‌گرافی، بنر، پوستر و بروشور در سال جاری برای کودکان نوآموز در پیش‌دبستانی‌های سطح شهر سمنان انجام شده است.

جمع‌آوری پسماند خشک؛ از مخزن تا اپلیکیشن

اعوانی اظهار می‌کند: تفکیک بهترین راهکاری است که می‌تواند به میزان زیادی بر استفاده مجدد از زباله، بهبود چرخه بازیافت و شرایط محیط زیست تأثیر بگذارد، عوامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان در حال تعبیه و جانمایی مخازن تفکیک زباله از مبدا هستند.

وی با اشاره به توسعه و گسترش روز افزون شهر و احساس نیاز به ایجاد تشکیلات منسجم در راستای مدیریت پسماند خشک، تاکید می‌کند: سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان در اجرای برنامه‌های خود، آموزش عمومی شهروندان، فرهنگ بازیافت، کاهش حجم زباله و نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله خشک از مبدا را سرلوحه کار خود قرار داده است، اقدامات در ارتباط با نصب مخزن‌های تفکیک زباله در مبدا توسط عوامل اجرایی این سازمان در سطح شهر سمنان ادامه پیدا می‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان خاطرنشان می‌کند: شهروندان می‌توانند پسماندهای خشک تفکیک شده خود را علاوه بر قرار دادن در مخازن تعبیه شده در سطح شهر، با استفاده از سامانه سیوا با مراجعه به سایت www.siva.semnan.ir، نصب اپلیکیشن سمنان من یا تماس با شماره ۳۱۵۷- ۰۲۳ تحویل سفیران پاکیزگی این سازمان دهند تا علاوه بر کمک به این سازمان برای انتقال پسماند به چرخه بازیافت، از راه فروش پسماند قابل بازیافت درآمد کسب کنند.

اعوانی تصریح می‌کند: «سیوا» سامانه‌ای جامع برای جمع‌آوری پسماند خشک از در منزل و محل کار است که با هدف حمایت از محیط زیست و بهبود چرخه مدیریت پسماند با همکاری سازمان مدیریت پسماند و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری سمنان ایجاد شده است.

اجرای طرح‌های ضربتی برای حذف موانع زیست‌پذیری

وی می‌گوید: یکی از اثرگذارترین پسماندهای خشک که به راحتی تجزیه نمی‌شود، پلاستیک‌ها است که علاوه بر ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی در معابر، موجب نازیبایی سیما و منظر شهر می‌شود، بنابراین فرآیند اجرایی طرح ساماندهی و جمع‌آوری لاستیک‌های فرسوده توسط سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری از ابتدای سال به طور جدی آغاز و تاکنون به صورت مستمر پیگیری شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان با اشاره به پلمپ و جمع‌آوری انبارهای ضایعاتی غیرمجاز در سطح شهر، تاکید می‌کند: پیگیری مستمر گشت‌های بازرسی در سطح شهر برای شناسایی انبارهای ضایعاتی غیرمجاز از سال‌های گذشته تاکنون تداوم داشته و این سازمان با همکاری نماینده اداره اماکن، سازمان ساماندهی مشاغل شهری و نیروی انتظامی در راستای اجرای بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، اقدام به پلمب تعدادی از انبارهای ضایعات غیرمجاز در سطح شهر کرده است.

اعوانی اضافه می‌کند: انبارهای ضایعاتی که یک بار اخطار دریافت کرده‌اند، اما بی توجه بوده‌اند پلمپ می‌شوند و هماهنگی‌ها و اقدامات لازم در سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان برای معرفی مالکان واحدها به منظور اخذ زمین جهت انتقال به شهرک بازیافت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام انبارهای شهرک بازیافت سمنان بیمه آتش‌سوزی شده‌اند، تصریح می‌کند: سال گذشته پس از نشست با مسئولان و کارشناسان بیمه و امضای تفاهم‌نامه، مقرر شد تا با توجه به فعالیت ۱۱۰ انبار ضایعاتی در شهرک بازیافت سمنان و در راستای ارتقای خدمات، حفظ ایمنی و سلامت انبارداران، تمام انبارها بیمه آتش‌سوزی شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان ادامه می‌دهد: شهرک بازیافت سمنان به عنوان نخستین شهرک بازیافت کشور در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار با قابلیت استقرار ۱۱۰ انبار ضایعات و صنایع شامل آهن‌آلات، فلزات سنگین، پلاستیک، پت، کارتن و ضایعات کارخانجاتی فعال احداث شده است و دارای انشعاب آب، برق و گاز شهری، فضای سبز، دو دستگاه باسکول ۵۰ تنی تمام اتوماتیک، دستگاه ATM، دوربین مداربسته، یک دستگاه خودرو آتش‌نشانی در آشیانه، پنج واحد تجاری، ۲۰ انبار پیش ساز جهت اجاره و ساختمان اداری و نگهبانی است.

شست‌وشوی مستمر مخازن زباله در سطح شهر سمنان

اعوانی می‌گوید: سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان در راستای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، مخازن جمع‌آوری زباله در سطح محله‌های شهر را با مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده به صورت مستمر نظافت و شست‌وشو می‌کند، امیدواریم با همکاری شهروندان مناطق سه‌گانه روزبه‌روز به شهری سالم و ایمن نزدیک‌تر شویم.

وی تاکید می‌کند: اجرای عملیات نظافت و شست‌وشوی مخازن زباله و گندزدایی و آهک‌پاشی محل نصب آن‌ها از فعالیت‌های سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان است که با هدف جلوگیری از آلودگی‌های محیطی و از بین بردن بوی نامطبوع حاصل از شیرابه‌ها به صورت مستمر در نقاط مختلف شهر اجرا می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان خاطرنشان می‌کند: رعایت بهداشت شهری و عمومی از وظایفی است که نهادهای متولی باید به طور مستمر و با اعمال حساسیت زیاد به آن بپردازند، این کار به طور مستقیم با وضعیت و شرایط حضور شهروندان در سطح شهر در ارتباط است و بسیار اهمیت دارد.