کمک های دولتی در احیای باغ راه و بافت های فرسوده به مدیریت شهری سمنان

  • ۱۵ تیر ۱۴۰۰
  • ۳۳۷ بازدید

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران عنوان کرد:

کمک های دولتی در احیای باغ راه و بافت های فرسوده به مدیریت شهری سمنان

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان،معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران امروز دوشنبه ۱۴ تیر همزمان با روز شهرداری ها و دهیاری ها در نشست با جمعی از مسئولان شهری و استانی سمنان در سالن کنفرانس شهرداری سمنان گفت: برای ادامه بازآفرینی باغ‌راه ها و احیای باغ‌ها و راسته‌های تاریخی این شهر، مدیریت شهری سمنان کمک‌های دولتی دریافت خواهند کرد و کمک‌های نقدی در سال جاری به استان سمنان اختصاص می یابد.

مهدی عبوری افزود: مدیریت شهر سمنان الزاما باید باز تعریف ویژه نسبت به بازآفرینی شهر داشته باشد.

وی افزود: طرح های که مدیریت شهر سمنان و در راس آن شهردار محترم سمنان در چند سال اخیر اجرا کرده است بسیار ارزشمند بوده و باعث افزایش امید و نشاط و بازگشت جمعیت به بافت تاریخی شهر شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بازدیدی که از خانه پور حسینی سمنان به عنوان اولین خانه گردشگری سلامت داشت گفت: احیای باغ‌راه‌ها و بخش‌هایی از بافت تاریخی شهر و خانه های قدیمی سمنان، موجب افزایش امنیت، پاسداشت محیط زیست و اشتغال افزایی می‌شود به طوری که در ابن خانه پورحسینی ها برای تعدادی از جوانان شغل ایجاد شد و در آینده پس از کرونا، حضور گردشگران و استفاده از درمان سنتی مردم از این خانه قطعا رونق چنین مناطقی را چندین برابر می‌کند.

عبوری گفت: دکتر سید محمد ناظم رضوی شهردار محترم سمنان بدون اتکا به اعتبارات دولتی، طرح‌های خوبی در این شهر اجرا نمود و با انتخاب خوب شورای پنجم و همکاری همه کارکنان شهرداری و حمایت استانداری و راه و شهرسازی و مهم‌تر از همه حمایت مردم، اتفاقات بزرگی در حوزه مدیریت شهری سمنان رقم خورد به طوری که در بازدید از این طرح‌ها، استقبال گرم شهروندان از شهردار و همراهان نشان دهنده رضایت مردم این مناطق از عملکرد مدیریت پنجم شهر را دارد.

وی اشاره کرد: سمنان سابقه تاریخی دارد و کم توجهی به بافت تاریخی شهر که هویت این خطه است باعث از بین رفتن فرهنگ و باغ‌های تاریخی این منطقه می‌شود و لازم است از ظرفیت‌های سمنان بهره بیشتری برده شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه افزود: مردم این منطقه از دیرباز با همدلی خود مشکلات را حل کردند و سیستم تقسیم آب سمنان نشان از همدلی و مدیریت صحیح مردم از گذشته تا به حال را دارد.

عبوری با توجه به اینکه باغ های سمنان چهار هزار سال قدمت دارد و شهرنشینی از سه هزار سال قبل در این منطقه محقق گردیده است گفت: شهر سمنان دارای ظرفیت‌های بی بدیلی است و وقتی نوسازی بافت فرسوده به خود مردم سپرده شود اقدامات بهتر انجام می‌شود.

وی با توجه به اینکه یکهزار و ۱۰۰ واحد مسکونی به‌صورت خود مالکی با تسهیلات دولت در سمنان بازسازی شد گفت: باید تولید و چرخه مسکن شکل بگیرد که خوشبختانه در دوره وزارت فعلی راه و شهرسازی اتفاقات بزرگی در این زمینه رقم خورد و امید است با استقرار دولت جدید و طرح جهش ساخت مسکن مجلس، دغدغه مسکن در کشور حل شود.