نقاشی دیواری باعث ارتقای کیفیت فضای شهری و ارتقاء روحیه شهروندان می‌شود

  • ۱۴ تیر ۱۳۹۹
  • ۹۶۵ بازدید

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه یک سمنان، گفت:

نقاشی دیواری شاخه‌ای از هنرهای تجسمی‌است که هم در منظر شهری تاثیر مطلوبی دارد و هم باعث ارتقای کیفیت فضای شهری و ارتقاء روحیه شهروندان می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری سمنان ذوالفقاری با بیان این مطلب اضافه کرد: یکی از شاخه‌های هنرهای تجسمی‌که هم به زیبایی فضای شهری کمک می‌کند و هم می‌تواند با استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های مناسب و خلاق و مطلوب در منظر شهری، تاثیر مطلوبی بگذارد و ضمن ارتقای کیفیت فضای شهری باعث ارتقاء روحیه و ایجاد نشاط در شهروندان بشود، نقاشی دیواری است.

وی ادامه داد: نقاشی دیواری سال‌های سال در سمنان سابقه و تجربه اجرا دارد اما با توجه به موضوعی که چند ماه قبل توسط مدیر شهرداری منطقه یک مطرح شد، بحث گسترش رنگ در سطح منطقه است و طبیعتاً یکی از مولفه‌های مهمی‌که می‌تواند رنگ در شهر را گسترش بدهد همین ابزار نقاشی دیواری است.

ذوالفقاری تصریح کرد: بحث توسعه رنگ در فضای شهری یک بحث خیلی وسیع است و تنها در حوزه دیوارنگاری یا آثار هنری نیست و در همه عناصر و المان‌های شهری و در نماهای ساختمان‌ها و در بسیاری از عناصری که در سطح شهر حضور دارند و شاید بتوان گفت در همه عناصر موضوع رنگ در شهر صدق می‌کند.

وی گفت: یکی از قابلیت‌هایی که نقاشی دیواری به طور مشخص دارد استفاده از رنگ در توسعه فضای شهری است که می‌تواند دستاوردهایی که مد نظر است را تامین کند. بنابراین بعد از اینکه این موضوع مطرح شد فراخوانی را اعلام و از هنرمندان این حوزه دعوت کردیم که با رویکرد توسعه خلاقانه رنگ در فضای شهری آثار خودشان را ارائه کنند که مورد استفاده واقع شد و تعداد زیادی از هنرمندان نقاش ما شرکت کردند و طرح‌هایی را به معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه یک دادند و این طرح‌ها بررسی شد.

ذوالفقاری ادامه داد: تعدادی از این طرح‌ها انتخاب شده البته این فراخوان در دو مرحله اعلام شد و آثار به دست ما رسید و قصد هم داریم که این فراخوان را به صورت فعال نگهداریم تا آثار دیگری را هم دریافت کنیم.

او خاطرنشان کرد: در بلوار شریف واقفی همچنان کار نقاشی دیواری ادامه دارد و نقاشی دیواری بلوار قدس دیوار جنب زندان عملیات آن شروع شده و توسط هنرمندان شهرداری درحال اجرا می باشد.

وی افزود: طرح‌های مصوب دیگری هم در حال جانمایی است تا فضای مناسب را انتخاب کنیم و به زودی اجرای آنها هم شروع می‌شود و فکر می‌کنم اجرای طرح‌هایی که انتخاب شده‌اند حداکثر تا ۲ ماه آینده به اتمام برسند.