نشست هم اندیشی سیره نبوی و نماز در شهرداری سمنان برگزار شد.

  • ۱۶ آبان ۱۴۰۰
  • ۱۷۷ بازدید

دبیر ستاد اقامه نماز شهرداری سمنان افزود:

نشست هم اندیشی سیره نبوی و نماز در شهرداری سمنان برگزار شد.

به گزارش گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان نشست هم اندیشی سیره نبوی و نماز در شهرداری سمنان و مناطق سه گانه برگزار شده است.

علی یزدانیان دبیر ستاد اقامه نماز شهرداری سمنان در این نشست افزود: به اهمیت نماز جماعت اشاره نمود و اعلام نمود که در موقع نماز مطابق فتوی مقام معظم رهبری در صورتیکه ارباب رجوعی در محل کارتان نمی باشد نماز را به جماعت بخوانید که هم از فیض نماز جماعت بهره مند شوید و هم اینکه نماز را اول وقت خوانده باشید. به فرموده رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:«از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد. به خدا قسم هر کس نماز واجبش را از اول وقت، به تأخیر بیندازد، در حوض کوثر نزد من نخواهد آمد و شفاعت من در روزقیامت نصیب او نمی گردد

وی اظهار داشت امیرمؤمنان علی(علیه السلام) نیز می فرمایند: هیچ عملی نزد خداوند محبوب تر از نماز نیست؛ پس امور دنیا، شما را از اوقات آن و خواندن آن در وقت، باز ندارد و به خود مشغول نکند.

دبیر ستاد اقامه نماز شهرداری سمنان در ادامه سخنان خود افزود: بی تردید جایگاه نماز در میان عبادات جایگاهی ویژه و خاص دارد و پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نه تنها در بیان بلکه در سیره خود نیز توجه و التفات ویژه‌ای نسبت به امر نماز از خود نشان می‌دادند. در توصیف این علاقه و التفات، روایات بسیاری وارد شده که همه آن‌ها حاکی از شدت علاقه و اشتیاق زاید الوصف رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نسبت به امر نماز دارد. آن حضرت خود در این‌باره به یار دیرین و وفادار خویش ابوذر غفاری چنین می‌فرمودند: «خداوند متعال، روشنی چشم مرا در نماز نهاده است و آن را محبوب من ساخته، همان گونه که خوراک را برای گرسنه و آب را برای تشنه گوارا ساخته است همانا گرسنه با خوردن غذا سیر می‌شود، و تشنه با نوشیدن آب سیراب می‌گردد، ولی من از خواندن نماز سیر نمی‌شوم.»

در ادامه این نشست حجت الاسلام صفا امام جماعت شهرداری مرکزی سمنان طی سخنانی
افزود : بی تردید جایگاه نماز در میان عبادات جایگاهی ویژه و خاص است؛ آن گونه که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) در احادیث و روایات خود، از آن با عنوان ” نور چشم خود” یاد کرده اند. ایشان خیر دنیا و آخرت را، در نماز دانسته و آن را معیار و شاخص شناخت کافر از مؤمن و اخلاص پیشه از منافق بیان کردند.

وی در ادامه اظهار داشت: طبق فرموده پیامبر اسلام «نماز، ستون دین و پناهگاه تن و زینت اسلام و مناجات دو دوست و مایه بر آمدن نیاز، و بازگشت توبه کار و یاد مرگ و برکت در مال و گشایش روزی و نور چهره است.

حجت الاسلام صفا افزود : پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) بر نماز اول وقت سفارش و تاکید بسیار داشت و آن را “رضوان خداوند” بر می شمردند. ایشان برتری نماز اول وقت نسبت به نماز آخر وقت را هم چون برتری آخرت بر دنیا برشمردند.

در ادامه این نشست حجت الاسلام عباسی امام جماعت منطقه یک شهرداری سمنان افزود: علاقمندی پیامبر به نماز به گونه ای بود که با اشتیاق تمام چشم به راه داخل شدن وقت می شد و به مؤذنش می فرمود: «ای بلال راحتمان کن.» هر گاه چیزی او را اندوهگین می ساخت با روزه گرفتن و نماز خواندن بر دفع آن یاری می جست. و هر گاه به مصیبتی دچار می شد بر می خاست، وضو می گرفت و دو رکعت نماز می خواند و چنین دعا می کرد: «اللهم قد فعلت ما امرتنا، فانجز لنا ما وعدتنا؛ خدایا، من آن چه را به ما دستور داده بودی انجام دادم، پس آن چه را به ما وعده داده ای محقق فرما.

در این نشست از فعالین نماز در شهرداری مرکز و مناطق سه گانه که اهتمام جدی به نماز داشتند تقدیر و تشکر شده است و همچنین مسابقات فرهنگی در این هم اندیشی برگزار شد که به نفرات برتر به قید قرعه جوایزی همراه با لوح تقدیر ارائه شده است.