نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز

  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
  • ۹۶۲ بازدید

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان:

نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان ، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان از برگزاری نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در سازمان مدیریت پسماند خبر داد.

روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان در تصریح این خبر گفت: این جلسه به ریاست حمیدرضا پیوندی سرپرست سازمان و با حضور محمداسماعیل جعفرآبادی سرپرست اداره مهندسی و نظارت بر ساخت و سازهای معاونت شهرسازی و معماری شهرداری سمنان ، نمایندگان شرکت های خدماتی در سه ناحیه ،مسئول واحد ستاد ساماندهی پسماندهای ساختمانی و عمرانی و خدمات شهری سازمان برگزار شد.

حمیدرضا پیوندی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در ابتدای این نشست به معرفی فعالیتهای ستاد ساماندهی پسماندهای ساختمانی و عمرانی و بازدید های اخیر از سوی ستاد را قابل تقدیر یاد کرد. او در ادامه به بحث ساخت و سازهای غیر مجاز در سطح شهر اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل گرما و شروع ساخت و سازها و تعمیرات یکی از وظایف عمده سازمان تهیه و تنظیم گزارش از تخلف های تخلیه غیرمجاز مشاهده شده و اقدام قانونی جهت دریافت خسارت و هزینه رفت و روب و تنظیف و اعمال جرائم رفتاری از قبیل پاکسازی محدوده شهر و هم چنین اعمال قانونی از طریق معرفی متخلف از سوی سازمان یا از طریق مأمورین بازرسی سازمان و ارسال گزارش تخلف به دادسرا جهت برخورد قانونی می باشد.

پیوندی با اشاره به عملکرد موفق ستاد ساماندهی پسماندهای ساختمانی و عمرانی بیان داشت: شهروندان سمنانی قانونمدار هستند و قبل از هرگونه تخریب و خاکبرداری از سوی سازمان مجوزهای لازم را دریافت میکنند و ۹۰ درصد اخطارهای ارسالی ویژه منازل مسکونی می باشد که در مرحله اول رسیدگی می شوند و تنها ۱۰ درصد اخطار به مرحله سوم و سپس پیگیری قضایی می شوند.

در ادامه این نشست سرپرست اداره مهندسی و نظارت بر ساخت و ساز شهرداری سمنان بیان کرد: طبق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها هرگونه ساخت و سازی در داخل و خارج حریم شهر نیازمند اخذ مجوزهای قانونی از شهرداری است و هرگونه بنایی که بدون پروانه احداث ساخته شود غیر مجاز تلقی می‌شود.

او می‌افزاید: در شهر سمنان به ندرت ساخت و ساز غیر مجاز روی می‌دهد، زیرا شهر سمنان جزو آن شهرهایی است که عمدتاً شهروندان قانون‌مدارند، اما گاه در باغات ، واحدهای تجاری و در برخی بازسازی و تعمیرات منازل ویلایی ساخت و ساز غیر مجاز دیده می‌شود که با پیگرد قانونی مواجه می‌شود.

جعفرآبادی اضافه می‌کند: در بحث کنترل و بازرسی نه تنها همکاری و همیاری نیروهای خدوم سازمان‌بعنوان رابط نظارتی بجهت ارائه خدمات شبانه روزی بلکه همراهی تمام شهروندان سمنانی را می طلبد تا درصورت مشاهده تخلفات از سوی برخی شهروندان طی تماس با سامانه پاسخگوی ۱۳۷ نسبت به حفظ حقوق شهروندی اقدام کنند.

این مقام مسئول در پایان ضمن قدردانی از همکاری سازمان مدیریت پسماند خاطر نشان کرد: در سال ۹۹ نظارت بر ساخت و سازها بسیار بیشتر است؛ از شهروندان می‌خواهیم قبل از ساخت و ساز پروانه ساخت اخذ و از انباشت مصالح ساختمانی و سد معبر خودداری کنند.