میدان شهید دریادار محمد ابراهیم همتی افتتاح شد.

  • ۲۵ آذر ۱۳۹۸
  • ۱۰۸۰ بازدید

در یک آیین باشکوه

میدان شهید دریادار محمد ابراهیم همتی افتتاح شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، عصر روز شنبه ۲۳ آذر ماه با حضور مقامات ارشد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، احمد همتی نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، سید عباس دانایی فرماندار سمنان و جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی استان ، مردم و مسولین استانی ، میدان شهید دریادار همتی افتتاح شد.

در آئین افتتاح میدان شهید دریادار همتی، امیر دریادار کاویانی، معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و امیر دریادار رحیم قیطاسوند معاون نیروی انسانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از مهمانان ویژه این برنامه بودند.

“محمد ابراهیم همتی ” نخبه نظامی اهل سمنان ، قهرمان دریادل عملیات غرور آفرین مروارید پس از گذراندن دوران تحصیل در آلمان و سوئد و فرانسه، برای خدمت به میهن بازگشت و در همان سال اول جنگ با مدال شهادت همراه با ناوچه پیکان در دل خلیج همیشه فارس جاودانه شد.

در ۴ دهه اخیر شهر زادگاه این شهید شاخص کشور از یک نماد ملی برای معرفی وی بی بهره بود. تا اینکه در سوم خرداد سال ۹۷ همزمان با سالروز فتح خرمشهر، شهرداری سمنان پیشقدم اجرای یک طرح بزرگ ارج نهادن به مقام والای شهید دریادار همتی شد.

از آنجائیکه پیش از این تصمیم یکی از چهار راههای ارتباطی مهم شهر با استقرار یک المان از ناوچه پیکان به نام این شهید مزین شده بود طرح احداث میدانی به وسعت چهار هزار متر مربع بنام و یاد این فرمانده دلاور کلید زده شد.

مرسوم است که علاوه بر نامگذاری میادین و مسیرهای درون شهری به نام شهدا، نمادی از شهدای در سطح ملی نیز بنا نهاده می شود بنابراین در مرکز این میدان یکی از یادمان های بزرگ اختصاصی یک شهید در کشور به ارتفاع ۸ متر در سه طبقه ساخته شد.

استفاده از همکاری و همیاری و نظرات تخصصی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، توجه به سیما و منظر شهری در یکی از میدان های ورودی پر تردد شهر، بهره گیری از ظرفیت های گردشگری اطراف میدان نظیر استخر کشاورزی، آبریزها و کوچه باغ ها، استفاده فرهنگی و کاربردی از محیط داخلی یک میدان برای اولین بار در استان، ایجاد جاذبه تماشای بافت باغ شهر از ارتفاع و تغییر نگرش از المان های کوچک و متوسط به سمت المان های ابعاد بزرگ برای نمود بهتر بخشی از ویژگی های این سازه ابتکاری ـ انتزاعی است.

مجریان متخصص امور عمرانی و شهری بخوبی می دانند که احداث میادینی از این نمونه علاوه بر تمهیدات انتظامی، راهور و محور دسترسی، جا به جایی مسیر تاسیسات زیربنایی و آزاد سازی زمین های مورد نیاز اطراف، از نظر شکل هندسی، ابعاد، گردش‌ها، میزان تداخلات ترافیکی بسیار حائز اهمیت و قاعدتا هزینه بر است. اما با نگاهی به عمر طراحی و ساخت سایر میدان های شهر که عموما به بیش از دو و حتی سه دهه قبل بر می گردد، لزوم ایجاد میدانی به روز با کاربری های نوین منطبق بر اصول شهرسازی جدید در کنار جاذبه های تاریخی میادینی نظیر ارگ یک امر ضروری در زیباسازی شهر مرکز استان به نظر می رسد بخصوص اینکه این اقدام عمرانی با روح فرهنگی حاکم بر نام و یاد این شهید ملی برای انتقال ارزش های انقلاب و دفاع مقدس به نسل امروز از راه هنر معماری و مهندسی و عمران شهری سازگار و هم راستاست.

گفتنی است برای اجرای این طرح ۴۱ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است، این میدان در سه طبقه و طول و عرض میدان به ترتیب ۸۳ و ۴۵ متر مربع است، ارتفاع دکل این میدان ۲۴ متر و طبقه‌های اول تا سوم آن به ترتیب ۴۰۰، ۱۹۰ و ۷۱ مترمربع مساحت دارد.