معاون برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری سمنان در گفتگویی اختصاصی با مطبوعات و پایگاه‌های خبری مطرح کرد

  • ۲۲ آبان ۱۳۹۸
  • ۷۱۵ بازدید

 

با توجه به پیش بینی بودجه برای یکسال مالی اعلام انحراف بودجه در ۶ ماهه قابل استناد نمی باشد/ میزان تحقق درآمد های مستمر شهرداری در ۶ ماهه نخست سال ، ۸۵ درصد اجرایی شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری سمنان در گفتگوی اختصاصی گفت : با توجه به پیش بینی بودجه برای یکسال مالی اعلام انحراف بودجه در ۶ ماهه قابل استناد نمی باشد. و این در حالی است که بر اساس برنامه و پیش بینی های انجام شده میزان تحقق درآمد های مستمر شهرداری در ۶ ماهه نخست سال ۸۵ درصد اجرایی شده است.

حمید قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگار در خصوص چگونگی تحقق بودجه امسال شهرداری سمنان گفت : با نگاهی به عملکرد بودجه سنوات گذشته مشاهده می‌شود که بودجه بر اساس ماه های سال دارای توزیع یکنواخت نمی باشد و درآمدها در ماه های مختلف و در اجرای برخی پروژه های کلان نوسانات چشمگیری در درآمد ها ایجاد می کند. علی الخصوص این مهم در ماه‌های پایانی سال به دلیل عملیاتی شدن برنامه ها رشد قابل توجهی را دارند و با توجه به پیش بینی برنامه های خوب و موثر شهری در بودجه سال ۹۸ قاعدتاً این روند در سال جاری نیز حاکم می باشد .

معاون برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری سمنان ادامه داد : یکی از پروژه های با اهمیت و کارگشای شهری در خصوص اشتغال زایی وساماندهی صنوف مزاحم شهری ، پروژه شهرک آسیا (۵۲ هکتاری) است و حدود ۳۰ درصد از بودجه را به خود اختصاص داده که مراحل عملیاتی شدن آن از ابتدای سال در دستور کار مجموعه شهرداری قرار گرفت ولی به دلیل برخی ملاحظات و تشریفات اداری، واگذاری آن تا به امروز به تعویق افتاده است و این عامل باعث گردیده عملیات اجرایی آن از قبیل آماده سازی و احداث بنا که قرار بود ۸ ماهه اول سال عملیاتی و سپس واگذار شود و درآمدهای حاصله آن محقق شود متاسفانه به تعویق بیفتد.

وی در مورد سایر موارد درآمدی بودجه گفت : یکی از اقدامات شاخص که در بودجه ۹۸ پیش بینی شده است پیگیری مطالبات شهرداری از ادارات دولتی بود که توافق نامه هایی با رقم تقریبی هشتاد میلیارد تومان در شش ماهه اول سال با ادارات مذکور منعقد گردید که بر اساس بند “و” تبصره ۵ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۸ در قالب اسناد تسویه خزانه نوع ۱ و ۲ تا انتهای سال قابل وصول می باشد.

قاسمی به اجرای طرح ممیزی املاک اشاره کرد و گفت : یکی دیگر از اقدامات موثر شهرداری در بودجه سال ۹۸ طرح ممیزی املاک بوده که قاعدتاً نیمه نخست سال بحث شناسایی املاک و تخلفات ساختمانی پایش شده و پس از طرح در کمیسیون های مربوطه قابلیت درآمدی را در انتهای سال دارا می باشد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری سمنان در ادامه با اشاره به پروژه های در دست اقدام شهرداری گفت : هرچند ناپایداری منابع مالی در سال های اخیر مهمترین محدودیت برای پیشرفت پروژه های شهری بوده ،که اجرای آن را با سختی مواجه می کند، با این وجود در حال حاضر ده ها پروژه در شهرداری سمنان در دست اجراست .

این مقام مسئول گفت : در شش ماهه اول سال درآمدهای مستمر براساس پیش‌بینی‌های بودجه ای با رشد ۴۴ درصد نسبت به سال ۹۷ محقق گردیده است.

وی با اشاره به درصد هزینه های عمرانی بودجه گفت : با توجه به تعریف بودجه عمرانی و جاری بخش اعظمی از فعالیت های شهرداری در حوزه نگهداشت فضای سبز ،تنظیف شهر ،خدمات آتش نشانی، حمل و نقل عمومی علیرغم نوع فعالیت در حوزه عمران وخدمات عمومی بنا به اصول و شیو ه های حسابداری در ردیف های جاری منظور میگردد. و استنباط اینکه هزینه های جاری صرفا در قالب پرداخت حقوق و سایر موارد مشابه انجام میشود صحیح نمی‌باشد.

در پایان معاون برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری سمنان تصریح کرد : در تحقق بودجه ، فعالیتها منوط به یک واحد نیست و نیاز به همکاری و همدلی سایر دستگاه ها و مراجع ذیصلاح دارد. و خوشبختانه درحال حاضر برگزاری جلسات تخصصی و کارشناسی در شورای اسلامی شهر،در خصوص بهبود نظام تشخيص و وصول عوارض شهرداري و تامين مالي از طریق دسترسي به بازارهاي مالي و پولي بویژه اوراق مشارکت و همچنین مباحث جدید مطرح در حوزه های بودجه ،حسابداری تعهدی ، آموزش و… در تامین درآمدهاي پايدار شهرداری سمنان موثر بوده است.

وی اظهار امیدواری نمود با تهیه برنامه راهبردی شهرداری سمنان ، زمینه حرکت به سمت منابع پایدار، منظم و قابل وصول فراهم شود و توسعه پایدار شهر با سرعت بیشتری تحقق یابد .