لزوم بهره گيري از ظرفيت هاي قانون بودجه براي پيشبرد اهداف بازآفريني شهري

  • ۱۲ دی ۱۴۰۱
  • ۲۶۳ بازدید

به مناسبت پاسداشت ۵ دی ماه روز ایمنی دربرابر زلزله و آموزه های زلزله بم برگزار شد:

لزوم بهره گيري از ظرفيت هاي قانون بودجه براي پيشبرد اهداف بازآفريني شهري

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين الملل شهرداريی سمنان، نشست پاسداشت ۵ دی ماه روز ایمنی دربرابر زلزله و آموزه های زلزله بم با حضور معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان، مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری سمنان، مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان، سفیر شهر بم (رییس وقت آموزش و پرورش شهرستان بم)، شهردار، رئيس و اعضای شورای اسلامی شهر، مديران شهری و جمعی از مسئولين دستگاه های مربوطه در محل سالن شهيد بابايی شهرداری سمنان برگزار شد.

«سید علی مرتضی نژاد» شهردارسمنان با بیان اینکه در شهر سمنان به مساحت ۵۸۷ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد میانی وجود دارد که ۳۵۷ هکتار آن را بافت‌های تاریخی ، ۴۲ هکتار را بافت تاریخی ویژه شامل مسجد امام (ره)، مسجدجامع، امامزاده یحیی (ع)، راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله و ۱۲۶ هکتار را سکونت گاه‌های غیررسمی تشکیل می‌دهند.

وی افزود: بافت فرسوده بستری برای اجرای نهضت ملی مسکن است و می‌تواند بخشی از زمین این پروژه را تأمین کند. همچنین شهرداری سمنان برای اختصاص این زمین‌ها در بافت فرسوده شهر آمادگی دارد.

مرتضی‌نژاد با اشاره به پروژه مجموعه ۱۸ هکتاری ساماندهی اطراف امام‌زاده یحیی(ع)، خاطر نشان کرد: این طرح دارای دو زیر پروژه پهنه شرقی مسجد امام و پهنه جنوبی امام‌زاده یحیی (ع) می باشد.

در ادامه این نشست «محمد حمیدی» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با اشاره به لزوم اهمیت بافت فرسوده و تاریخی شهر کهن سمنان و تاکید بر اینکه اولویت ما حفظ بافت تاریخی برای جذب گردشگر و ایمن سازی بافت فرسوده شهری است، اظهار کرد: در حوزه بازسازی و نوسازی منازل مسکونی، تسهیلات بسیار خوبی توسط دولت به مالکان داده می‌شود. این تسهیلات شرایط خوبی را برای ایجاد ترغیب میان مالکان بافت فرسوده دارا می باشد.

«حبیب خراسانی» معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه این نشست با تاکید بر اهمیت و لزوم توجه به بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری، تصریح کرد: شهر سمنان طبق آمار سال ۱۳۹۵ تعداد ۹ هزار پلاک مسکونی فرسوده دارد که درصورت نوسازی این واحدها ۲۷ هزار واحد مسکونی جدید خواهیم داشت.

وی با اشاره به ابلاغیه اخیر بازنگری شیوه نامه شناسایی محدوده های هدف بهسازی و نوسازی، با توجه به مصوبات شورای عالی شهرسازی ایران در خصوص سیاست های تشویقی و کالبدی در محلات فرسوده و ناکارآمد شهری ضمن تاکید به معاونت هماهنگی و امور عمرانی استانداری سمنان در ارتباط با ابلاغ مصوبات مذکور به دستگاه های ذیربط، به تشریح مزایا و بسته های تشویقی در محلات هدف پرداخت.

«امان الله عسگری» سفیر شهر بم از شرکت بازآفرینی شهری ایران با تشریح واقعه تلخ و درس آموز زلزله روز ۵ دیماه سال۱۳۸۲ این شهر، خاطر نشان کرد: این اتفاق، مسئولیت مهندسین ناظر و مجری را در ارتقای کیفیت ساخت بسیار خطیر می کند.

در ادامه این نشست، «سعید پرسا» مدیر بافت تاریخی شهرداری و مسئول ستاد بازآفرینی شهر سمنان با تاكيد بر وجود نكاتي مهم در آيين نامه اجرايي قانون بودجه، گفت: مديريت شهري براي پيشبرد مباحث بازآفريني به طور جدي نيازمند بودجه اي اختصاصي مي باشد تا در بافت هاي ناپايدار و قديمي و فرسوده، اقدامات بازآفريني را با سرعت بيشتري انجام دهد.

وی با اشاره به آيين نامه اجرايي قانون بودجه و تاكيد بر اينكه سازمان ملي زمين و مسكن مي تواند طبق آن، بيست درصد از اراضي تحت اختيارش در محدوده و حريم شهر را در اختیار شركت بازآفريني شهري قرار دهد، تصريح كرد: با توجه به در جريان بودن پرو‍ژه هاي بازآفريني در شهر سمنان، مي توان تا پايان سال با اقدامي جهادي از ظرفيت اين قانون استفاده كرد و اقدامات مثبتي را در اين زمينه با مشاركت ساير دستگاه هاي مرتبط براي شهروندان و شهر سمنان انجام داد.

مدیر بافت تاریخی شهرداری و مسئول ستاد بازآفرینی شهر سمنان در ادامه مواردی را به عنوان دستور کار ستاد بازآفرینی ارائه نمود که پس از بحث و تبادل نظر مورد تصویب قرار گرفت.

در پایان این نشست، حاضرین ازطریق وبینار (ویدئو کنفرانس) حاضرین به سخنرانی مهندس بذرپاش وزیر راه و شهرسازی دعوت شدند که از نکات جالب این وبینار، بسته های تشویقی دولت در محلات هدف بازآفرینی و بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری بود.