عزم شهرداری سمنان برای تامین زیرساخت های شهر دوستدار کودک

  • ۲۸ دی ۱۳۹۸
  • ۶۴۳ بازدید

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سمنان در گفتگو با ایمنا مطرح کرد:

عزم شهرداری سمنان برای تامین زیرساخت های شهر دوستدار کودک

شهرداری سمنان ، انجام مطالعات کامل و جامع از ظرفیتها و پتانسیل های شهر در راستای رفع نیازهای کودکان شهر را در دستور کار دارد .

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان ، مریم هاشمی معتمدی گفت : رسیدن به شهری که دوستدار کودک باشد مستلزم زمینه سازی و مهیا نمودن زیرساخت های فنی است که برای قدم گذاشتن در این مسیر در ابتدا باید مطالعات کامل و جامع از ظرفیتها و پتانسیل های شهر در راستای رفع نیازهای کودکان داشته باشیم . باید مشخص شود شرایط کودکان در سطح شهر در زمینه های مختلف مانند بهداشت، آموزش، تحصیل، فرهنگ و تغذیه چگونه و در چه وضعیتی است.

معتمدی اظهار داشت : برای شناخت این ظرفیتها و پتانسیل های شهری با کسانی که تجربه لازم در این زمینه را داشته و موفق بوده اند در حال عقد قرار داد هستیم تا بتوان با تهیه اطلس جامع در خصوص کودکان شهر و شناخت کاستی ها و مشخص شدن نقاط ضعف و قوت ، وارد فاز اجرایی و اقدام عملی طرح دوستدار کودک شد.

وی ادامه داد : در حال حاضر شهرداری با تعامل با سازمانهای مربوط به خود مانند سازمان ترافیک برای خط کشی معابر و محل عبور و مرور کودکان،سازمان های فرهنگی و سیما و منظر برای برگزاری برنامه های فرهنگی و ترویجی و با دیگر سازمانها مانند سازمان بهزیستی برای ساماندهی کودکان کار و شرایطی که آنها دارند، با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بابت برگزاری جشن ها و مناسبتهایی که مختص کودکان است همانند روز جهانی کودک ، توانسته است برنامه های مطلوبی در حوزه کودک اجرا نماید .

وی با اشاره به راه اندازی اتوبوس دوستدار کودک تا پایان سال اظهار کرد : شهردار سمنان تاکید جدی بر بحث شهر دوستدار کودک دارند و بر حسب دستور ایشان طراحی کودکانه پارک سیمرغ از دیوارها تا وسایل بازی و ایجاد پارک ترافیکی انجام شده است و مناسب سازی پارک ها و فضای سبز و فضاهای تفریحی و گردشگری، افزایش خانه های بازی در سطح شهر از دیگر اهدافی است که در دست اقدام است، ایجاد کافه کتاب هایی برای کودکان و ایجاد امکاناتی که برای کودک نو و جذاب باشد، ایجاد محله ای به عنوان نمونه و الگو مناسب برای کودکان و ایجاد المان ها که مناسب کودک باشد در حال تهیه است. همچنین اتوبوس مخصوص بازی و نشاط کودکان که به صورت سیار در سطح محله های شهر با الویت محله های کم برخوردار خدمات فرهنگی ارائه می دهد در دستور کار قرار داشته که تا پایان سال اجرایی می شود .

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سمنان به اختصاص بودجه مخصوص شهر دوستدار کودک برای سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و گفت : با اختصاص ردیف بودجه مخصوص طرح های شهر دوستدار کودک ، امیدواریم در سال ۱۳۹۹ برنامه ریزی مناسبی در راستای دستیابی به شاخص های شهر دوستدار کودک صورت پذیرد .