شهردار سمنان در نشست با معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران از اهتمام جدی شهرداری برای ساماندهی بافت‌های فرسوده و تاریخی شهر خبر داد

  • ۲۵ تیر ۱۴۰۱
  • ۹۰۳ بازدید

عزم جدی شهرداری سمنان برای احیای بافت فرسوده و تاریخی شهر

شهردار سمنان در نشست با معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران از اهتمام جدی شهرداری برای ساماندهی بافت‌های فرسوده و تاریخی شهر خبر داد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری سمنان، نشست مشترک حبیب خراسانی ، معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران و سید علی مرتضی نژاد شهردار سمنان در خصوص مهمترین موارد بازآفرینی بافت فرسوده سمنان ظهر امروز در محل شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار شد .

سید علی مرتضی نژاد در این نشست با بیان اینکه در شهر سمنان ۵۷۳ هکتار مساحت بافت فرسوده و ناکارآمد میانی وجود دارد گفت : از این ۵۷۳ هکتار ، ۳۵۷ هکتار بافت تاریخی است که ۴۲ هکتار آن را بافت های تاریخی ویژه شامل مسجد امام(ره)، مسجد جامع، امامزاده یحیی(ع)، راسته بازار و بازار شیخ علاالدوله تشیل می دهد و ۱۲۶ هکتار مساحت سکونتگاه های غیر رسمی و مابقی بافت ناکارآمد میانی که نه بافت تاریخی بوده و نه سکونت‌گاه غیررسمی است.

مرتضی نژاد مرمت خانه های تاریخی و بناهایی که به دلایلی فرسوده شده اند و در حوزه بافت تاریخی هستند و توجه به عناصر و ساختمان هایی که در دل این بافت های ویژه قراردارند را لازم و ضروری دانست و ادامه داد : شهرداری سمنان تاکنون مرمت و بازآفرینی ۸ باغ راه و ۱۸ بنای تاریخی را انجام داده و یا در دست اجرا دارد و برای هر کدام از بناهای مرمت شده ، کاربری خاص اعم از اقامتی ، فرهنگی و شهروندی تعیین نموده است .

وی با بیان اینکه بافت فرسوده بستری برای اجرای نهضت ملی است و می‌تواند بخشی از زمین این پروژه را تامین کند به آمادگی شهرداری سمنان در اختصاص این زمین ها در بافت فرسوده شهر اشاره کرد .

شهردار سمنان در ادامه پروژه مجموعه ۱۸هکتاری ساماندهی اطراف امام زاده یحیی (ع) را یادآور شد که دارای دو زیر پروژه پهنه شرقی مسجد امام و پهنه جنوبی امام زاده یحیی(ع) می باشد.

حبیب خراسانی ، معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه نشست با تقدیر از فعالیت های بازآفرینی شهرداری سمنان ، پروژه های بازآفرینی شهرداری را مناسب ارزیابی کرد و برای مرمت ادامه بناهای تاریخی و دیگر پروژه های بازآفرینی قول مساعد داد .

خراسانی در خصوص طرح اقدام ملی در بافت فرسوده گفت : تغییراتی که در وام ساخت این واحدها در حال انجام است ترغیب سازندگان برای نوسازی این بافت ها در قالب طرح اقدام ملی مسکن بیشتر خواهد شد.