شهردار سمنان از اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در این شهر خبر داد.

  • ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۲۹۷ بازدید

شهردار سمنان: طرح ساماندهی معتادان و بزهکاران اجتماعی در سمنان اجرا می‌شود

شهردار سمنان از اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در این شهر خبر داد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، سید محمد ناظم رضوی اظهار داشت: یکی از معضلات بافت های فرسوده شهری در شهرهای تاریخی همچون سمنان واقع شدن این بافت ها در پیرامون محل های سکونتی و بافت های تاریخی است.

وی با تأکید بر اینکه بروز بزه های اجتماعی، استقرار معتادین و کارتن خواب ها در بافت های فرسوده شهری از مشکلاتی که باید نسبت به رفع آن اقدام شود، گفت: رفع این مشکلات قدری سخت است بدین دلیل که تعدادی از این بافت ها واجد شرایط میراث فرهنگی بوده، ملاحظات میراث فرهنگی دارند و بافت ها تاریخی است.

شهردار سمنان عنوان کرد: مشکل ملکیت، ورثه ای بودن، عدم ثبت سند از سوی مالکین، وجود معارضین ملکی، فوت مالک، عدم دسترسی به مالک به دلیل اقامت در خارج از کشور و مواردی از این قبیل از جمله مشکلاتی است که در این بافت های فرسوده شهری وجود دارد و کار را پیچیده کرده است.

ناظم رضوی با اشاره به همراهی خوب دستگاه قضا در شهر سمنان گفت: وجود معضلات و خلاء های قانونی و نبود قانون های پشتیبان موجب کندی کار در اجرای برخی اقدامات می شود؛ اما در عین حال شهرداری سمنان با وجود تمامی این تنگناها همواره سعی داشته است تا با توجه به ظرفیت های موجود در راستای احیا و بازآفرینی شهری و بهبود وضعیت موجود اقدام کند.

وی بیان کرد: همگرایی بین دستگاهی و همراهی دستگاه های دولتی و قضایی، بسیج محلات، پایگاه های بسیج، معتمدان محلی، محله های اسلامی و … حلقه های زنجیره ای شده اند تا پلاک به پلاک، خانه به خانه و خیابان به خیابان در بافت های فرسوده شهر سمنان نسخه ای جداگانه برای خود داشته باشند.

شهردار سمنان اظهار داشت: شناسایی تک تک پلاک ها و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، اعتبارات بازآفرینی، مرمت کوچه ها، سنگفرش کوچه ها و بحث های مختلف دیگر از حیث زیرساختی، نگاه به حوزه ایجاد و احداث شبکه آب و فاضلاب در شهر سمنان مورد توجه قرار دارد.

ناظم رضوی در مورد ایجاد امنیت در بافت های فرسوده شهری گفت: این موضوع با جدیت دنبال می شود تا مالکین و ساکنین بازگردند و قطعات رها شده را دوباره احیا کنند و دیگر سکونتگاه های غیررسمی نداشته باشیم و مالکان بتوانند در خانه های خودشان مستقر شوند.

وی بیان کرد: ساماندهی معتادان و بزهکاران اجتماعی نیز با هماهنگی های انجام شده با بهزیستی سمنان در دستور کار قرار گرفته است.