شب های پاییزی متفاوت در سمنان با آیین” شونشینی”

  • ۲۲ آبان ۱۳۹۸
  • ۸۷۳ بازدید

سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان خبر داد؛

شب های پاییزی متفاوت در سمنان با آیین” شونشینی”

آیین “شونشینی” در شب های پاییز در راستای ایجاد نشاط اجتماعی شهروندان سمنانی تدارک دیده شده است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان از برگزاری رویداد های فرهنگی هنری با عنوان “شونشینی” به زبان سمنانی یعنی” شب نشینی” به همراه تقدیر از اصحاب فرهنگ و هنر در سمنان خبر داد.

عباس بابایی با اعلام اینکه رویداد های فرهنگی هنری “شونشینی” از جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ آغاز و این آیین در ۶ جمعه پیاپی با توجه به اوقات شبانگاهی نسبتاً طولانی در ایام پاییز جهت حضور خانواده ها در محیطی شاد استمرار خواهد داشت، اظهار داشت: این آیین در جمعه های ۲۴ آبان، ۱، ۸، ۱۵، ۲۲ و ۲۹ آذر، ساعت ۱۸ در سالن شهید مطهری، بالاتر از میدان امام “ره” برگزار می شود.

وی در ادامه ایجاد نشاط اجتماعی و معرفی ظرفیت های کم نظیر فرهنگی شهر سمنان را از اهداف این رویداد دانست و گفت: برگزاری رویداد های فرهنگی و هنری یکی از روش های تاثیر گذار در ایجاد نشاط و شادابی در محیط اجتماعی است و این رویداد می تواند مردم را با ظرفیت های فرهنگی، هنری، آداب و رسوم مشاهیر و پیشینه بسیار غنی شهر سمنان آشنا کند.

بابایی با اشاره به اینکه دراین آیین از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر با حضور جمعی از مسئولان شهری مورد تقدیر قرار می گیرد، تصریح کرد: هدف از تجلیل پیشکوستان عرصه فرهنگ و هنر، اشاعه فرهنگ سپاسگذاری از هنرمندان و توجه به پیشکسوتان شهر سمنان است و نتیجه اشاعه این فرهنگ، بی شک رواج شاخصه های هنر ایرانی و اسلامی در جامعه خواهد بود.

سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان با بیان اینکه این آیین با گویش سمنانی در راستای ترویج، توسعه و تقویت زبان سمنانی برگزار می شود، تصریح کرد: در این آیین شماری از هنرمندان توانمند سمنانی به اجرای موسیقی، نمایش تئاتر، رونمایی از کتاب و … می پردازند تا شهروندان را به دور از هیاهوی دنیای دیجیتال امروز و سرگرمی های فضای مجازی اندکی با آداب و رسوم و پیشینه فرهنگی ،هنری شهر سمنان آشنا می کند.

عباس بابایی در پایان خاطر نشان کرد: این آیین به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان و با مشارکت موسسه فرهنگی هنری سمن بویان و معاونت پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان سمنان برگزار می شود.