روح اله قوشچیان از کارکنان شهرداری سمنان موفق به دریافت اولین گواهینامه رادیو آماتوری در استان سمنان شد

  • ۱۷ شهریور ۱۴۰۱
  • ۳۸۳ بازدید

پرسنل شهرداری اولین رادیو آماتور استان سمنان

روح اله قوشچیان از کارکنان شهرداری سمنان موفق به دریافت اولین گواهینامه رادیو آماتوری در استان سمنان شد .

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین املل شهرداری سمنان ، روح اله قوشچیان با اعلام این خبر گفت : در کشورهای مختلف جهان، افراد با ابزارها و تخصص‌های خود در مواقع بحران به کمک نیروهای دولتی می‌آیند. یکی‌از این تخصص‌ها که نقش موثری در کمک به انسان‌ها دارد، رادیو آماتوریست.

قوشچیان ادامه داد : به طور خلاصه اگر بخواهیم رادیو آماتوری را در یک بند تعریف کنیم، می‌توان گفت: رادیو آماتوری فنّی است که به اشخاص علاقمند به الکترونیک و مخابرات در سرتاسر دنیا اجاره می‌دهد تا توسط دستگاه‌هایی که خودشان ساخته‌اند یا به صورت تجاری تهیه کرده‌اند، بر روی فرکانس‌های مشخصی با هم ارتباط برقرار کنند. این ارتباطات می‌تواند به صورت مورس، صدا، یا ارتباط ديتا باشد.

وی افزود : هدف از برقراری تماس رادیویی با دیگر رادیو آماتورها، در درجه اول تست‌و بهینه‌کردن تجهيزات مانند آنتن‌ها، فرستنده و گیرنده‌ها و سایر تجهیزات برای استفاده‌از این وسایل در مواقع اضطراری است. بسیاری‌از پیشرفت‌های انسان در زمینه علوم مخابرات و ارتباطات در دنیای امروز با آزمون و خطاهای رادیو آماتورها اتفاق افتاده است.

قوشچیان خاطرنشان کرد : در مواردی که حادثه‌ای طبیعی مانند زلزله یا سونامی رخ دهد رادیو آماتورهایی که در آن منطقه حضور دارند و یا به آنجا سفر می‌کنند قادر خواهند بود با تجهیزات مختصری که با خود حمل کرده‌اند ارتباطات را برقرار کنند. در چنین حادثه‌هایی اکثر زیرساخت‌ها مانند شبکه برق و شبکه‌های مخابراتی و تلفن همراه ازبین‌رفته است و در این هنگام اولین ارتباطات توسط رادیو آماتورها برقرار شده و نیازها و درخواست‌های کمک را به رادیو آماتورهای دیگر یا سازمان‌های امدادی مخابره می‌کنند.

شایان ذکر است رادیو آماتورها،برای برقراری ارتباط نیاز به کسب مجوز معتبر از سوی سازمان تنظیم مقررات جمهوری اسلامی ایران داشته و ارتباطات آن‌ها با یکدیگر در داخل و خارج از کشور در چارچوب قانون و مباحث فنی است.