خسارات کرونایی به شهرداری سمنان

  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۸۵۷ بازدید

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع شهرداری سمنان تشریح کرد :

خسارات کرونایی به شهرداری سمنان

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، علیرضا شربتدار گفت: با شیوع ویروس کرونا که سلامت شهروندان را مورد تهدید قرار داد و توصیه همگانی در خصوص در خانه ماندن، سبب شد بسیاری از خدمات شهروندان بصورت غیرحضوری و میز خدمت صورت گیرد و این کاهش مراجعات حضوری در ماه پایانی سال که عمدتا روزهای پررونقی برای همه کسب و کارها است، سبب شد همه آنها اعم از اصناف و حتی نهادهایی مانند شهرداری با کاهش درآمد روبرو شوند.

شربتدار اضافه کرد: همزمان با شیوع ویروس کرونا شهرداری و شورای شهر در این عرصه حضور داشتند و تلاش‌های موثری توسط اکیپ‌های مختلف شهرداری برای مقابله و پیشگیری از شیوع این ویروس صورت گرفته ‌است.

وی درباره رقم ضرر و زیان شهرداری در بحران کرونا گفت: خسارتی که بیماری کرونا به طور مستقیم به شهرداری وارد کرد، ۱۷ میلیارد تومان است بطوریکه میانگین ۴۷ درصد درآمدها در اسفند ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه محقق نشد چرا که یک سری از درآمدهای شهرداری وصول نشد و بعضی از فعالیت‌ها نیز تعطیل شد.

شربتدار افزود: در اسفند ماه، ۴۷ درصد از عوارض‌های ساختمانی وصول نشد، ۵۵ درصد عوارض متمرکز و در موارد مرتبط با کمیسیون ماده صد نیز ۴۲ درصد کاهش درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه شد.

این مقام مسئول با اشاره به هزینه‌های تحمیل شده به شهرداری سمنان جهت انجام اقدامات پیشگیرانه که در بودجه نیز پیش بینی نشده بود افزود: هزینه های مستقیم در طول این مدت شامل هزینه های توزیع بسته‌های بهداشتی، خرید مواد ضدعفونی کننده برای ضدعفونی مستمر معابر شهری و… از جمله هزینه های شهرداری است که در کنار هزینه‌های غیرمستقیم رقم بالایی را شامل می شود.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع شهرداری سمنان درباره نحوه جبران این خسارات گفت: لازم است دولت بسته‌های حمایتی را در خصوص جبران کاهش درآمد شهرداری‌ها پیش بینی نموده تا شهرداری‌ها بتوانند با توجه به پیش بینی ماندگاری ویروس کرونا تا پایان تابستان و شروع موج دوم شیوع در فصل پاییز، خدمات شهروندی خود را ارائه نمایند.