خاکریزی و پوشش دهی صد تن پسماند خانگی در مرکز دفن بهداشتی پسماندها

  • ۲۹ مرداد ۱۳۹۹
  • ۳۵۷ بازدید

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان خبر داد:

خاکریزی و پوشش دهی صد تن پسماند خانگی در مرکز دفن بهداشتی پسماندها

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان از امحاء میانگین ۱۰۰ تن پسماند خانگی در روز خبر داد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در خصوص فعالیت‌های مرکز دفن عنوان کرد: پسماندها پس از پردازش و جداسازی در خط پردازش توسط یک دستگاه کامیون به سایت مرکز دفن منتقل و در ترانشه‌های ویژه تخلیه، با فعالیت یک لودر خاکریزی و پوشش‌دهی می شوند و پسماندهای خشک در خط پردازش جداسازی و به شهرک بازیافت منتقل می گردند.

وی ادامه داد: پسماندهای سطح شهر سمنان توسط ۲۱ دستگاه خودرو مکانیزه پرس جمع‌آوری می‌شود و این خودروها به مخازن شیرابه گیری مجهز می باشند که پس از جمع آوری به ایستگاه موقت در جاده نظامی منتقل و با تخلیه در دو دستگاه سمی تلیر فعالیت آنها اتمام می‌یابد و سیمی تلیرها ۹۵ الی ۱۰۰ تن پسماند شهری را در خط پردازش مرکز دفن تخلیه می شوند. شهروندان سمنانی می‌توانند با تفکیک زباله از مبداء و باز مصرف تولید زباله‌ها کاهش دهند که زباله کمتر شهر سالمتر را به ارمغان خواهد آورد.

پیوندی در خصوص فواید و راههای کاهش تولید پسماندهای خانگی اینگونه بیان کرد: اولین قدم در مدیریت زباله‌های منزل، آنست که دورریزها را کم کنیم و از مواد و کالاها درست استفاده کنیم. همچنین باید راه‌های استفاده مجدد را یاد بگیریم و در نهایت زباله‌های منزل را تفکیک کنیم. یعنی زباله‌های خشک مانند کاغذ، مقوا، کارتن، کاغذ، پلاستیک، آلومینیوم ، فلز و آهن و مانند آن را از زباله های تر همچون پسماند میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی و تفاله چای جدا و در دو کیسه جداگانه مخصوص بریزیم. اگر بخواهیم تولید زباله را در منزل کاهش دهیم کار دشواری نیست تنها باید در مصرف خود نکاتی را رعایت کنیم.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: از شهروندان محترم سمنان درخواست داریم با توجه به فصل گرما و ورود میوه های آبدار همچون طالبی ، هندوانه و خربزه و…بجهت جلوگیری از بوجود آمدن شیرابه و کاهش هزینه‌های مازاد و خسارت به ماشین آلات و سطل های زباله و همچنین کاهش میزان آلودگی زیست محیطی محل زندگیتان و حفظ سلامت عمومی شهروندان زباله های خانگی را پس از تفکیک زباله خشک و تر ؛ پسماندتر را پس از رطوبت‌گیری و قرار دادن در کیسه زباله ضخیم، راس ساعت ۲۰ شب درب منزل یا در سطل زباله قرار دهند و از رهاسازی در زمین‌های بایر و اراضی باغ و درب منزل همسایه‌ها خارج از ساعت مقرر بصورت جد خودداری کنند. امید است با مشارکت و همیاری شاهد شهری زیبا و پاک باشیم.