حضور شهرداری و شورای شهر سمنان در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌وابسته و سی‌وششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران با عنوان سمنان پایتخت شهرهای راه ابریشم ایران

  • ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  • ۳۶ بازدید

کارمندان شهرداری سمنان در حضوری فعال با توضیحات خود بر معرفی سمنان به عنوان پایتخت شهرهای راه ابریشم ایران پرداختند و به شناساندن تقسیم آب سمنان؛ زبان سمنانی و ارائه اطلاعاتی از قلعه ها، کاروانسراها و خانه های تاریخی پرداختند و همچنین نمایشگاهی کوچک از نمونه کتاب هایی که با موضوع سمنان تالیف شده است را برپا کردند. بازدیدکنندگان در این غرفه با انجیر خشک سمنان پذیرایی می شدند.

بناها و خانه های تاریخی سمنان، واژه نامه های سمنانی و تعدد عنوان کتاب با موضوع سمنان و ثبت ملی زبان سمنانی، نظام تقسیم آب ، گلدان گل نرگس و ثبت ملی آن به نام سمنان جذاب ترین موضوعات برای گردشگران بود و با آنکه غرفه شهرداری سمنان فضای کوچکی داشت اما مطالب زیاد برای ارائه از هویت سمنان باعث استقبال و توقف بازدیدکنندگان از این غرفه شد.

توضیحات مطرح شده باعث پرسش بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان و راهنمایان گردشگری تهران در خصوص اقامتگاه های سمنان شد که در این راستا خانه های تاریخی که به اقامتگاه تبدیل شدند و همچنین بوم گردی های اطراف شهر سمنان به آنها معرفی شد.

خانه طاهری، خانه ترنج, خانه کاشیان و خانه سمنانی ها و دیگر اماکن اقامتی شهری و همچنین بوم گردی های روستاهای شهر سمنان از جمله موارد معرفی شده به بازدیدکنندگان و راهنمایان گردشگری برای اقامت در سمنان بود.

غرفه محیط زیست و تنوع جانوری استان و همچنین غرفه موزه امیر سمنان که به ترتیب توسط دکتر ادیبی و دکتر عزیزاالدین مدیریت می شد نیز از استقبال بسیار گسترده مردم حاضر در نمایشگاه برخوردار شد.

واکنش بسیاری از بازدیدکنندگان به ویژه شهروندان تهران از غرفه گردشگری شهرداری سمنان نشان از آن دارد که در نوروز ۱۴۰۲ آنها شهر سمنان را به عنوان یکی از مقصدهای خود برای سفر انتخاب خواهند کرد.

احمد وحیدی وزیر کشور، علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان، امیر کرم زاده مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان سمنان،رئیس و اعضای شورای شهر سمنان و چندی دیگر از مسولان استانی و شهرستانی از جمله مسوولانی بودند که در غرفه شهرداری سمنان حضور پیدا کردند.

این نمایشگاه از ۱۸ بهمن آغاز و تا جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ با حضور ۲۰۰ فعال صنعت گردشگری از ۴۷ کشور جهان به همراه غرفه های گردشگری شهرهای ایران برقرار بود.

محمودرضا دارایی مدیر امور گردشگری، عابد میرمعصومی، صابر تیموری و هادی شهرو در غرفه شهرداری و شورای شهر برای معرفی سمنان حضور داشتند.