تکمیل مرمت گاراژ کلانتر تا پایان سال آینده

  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • ۷۶۶ بازدید

مدیریت بافت تاریخی شهرداری سمنان خبر داد:

تکمیل مرمت گاراژ کلانتر تا پایان سال آینده

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، مدیر بافت تاریخی شهرداری سمنان از تکمیل قسمت اعظم گاراژ کلانتر تا پایان سال آینده خبر داد.

سعید پرسا گفت: این بنا از جمله ساختارهای درشت دانه با مساحتی حدود ۱۷۰۰ مترمربع در بافت تاریخی شهر سمنان بشمار می آید و در دو بخش شمالی و جنوبی در دو سوی حیاط گسترده با کشیدگی شمالی – جنوبی تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه این ملک در سال گذشته توسط شهرداری سمنان تملک شد و در سال جاری با انعقاد قرارداد با پیمانکار عملیات مرمت برای حفاظت اضطراری و کالبد بنا در حال انجام است، افزود: عملیات احیا و مرمت دیوارها، سبک سازی و عایق کاری سقف در حال انجام است.

پرسا با بیان اینکه این گاراژ در سال ۱۳۲۹ در دوره پهلوی با هدف ارائه خدمات باربری و مسافربری به مناطق مشهد و تهران و ایجاد تسهیلات برای مسافران به وجود آمده بود، اظهار داشت: مقرر شد این مکان به عنوان محل گردشگری و صنایع دستی و به عنوان مرکز جذب گردشگر و توریسم در این منطقه محسوب شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از جمله بناهایی که کارکرد آن در ارتباط مستقیم با عناصر و نشانه های مدرنیسم در همجواری هسته تاریخی شهر سمنان بوده گاراژ کلانتر است که حفظ این اثر به عنوان یک نمونه شاخص از معماری وابسته به کارکرد صنعتی برای شهر از اهمیت برخوردار است.