تفکیک ۴۵ درصد با مدیریت هوشمند پسماندهای خشک توسط شهروندان سمنانی

  • ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
  • ۱۱۰ بازدید

شهردار سمنان گفت:

تفکیک ۴۵ درصد با مدیریت هوشمند پسماندهای خشک توسط شهروندان سمنانی

شهردار سمنان گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد از تفکیک زباله از مبدا انجام می‌شود که سامانه “سیوا ” نقش زیادی در افزایش مشارکت شهروندان داشته است .

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان ،سید علی مرتضی نژاد شهردار سمنان گفت : فرهنگ‌سازی و بستر‌سازی مناسب برای تفکیک زباله‌ها از مبداء از مسائل مهم و اساسی است که باید در دستور کار قرار گرفته و با تفکیک مناسب، زباله‌ها به درستی امحاء شوند.

وی با اشاره به اینکه در سمنان با محاسبه ۶۲۰ گرم زباله سرانه ، هر روزه بالغ بر ۹۸ تن مواد زاید جامد تولید می شود افزود: به منظور مدیریت هوشمند پسماندهای خشک توسط شهروندان و توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری ، سامانه سیوا به آدرس siva.semnan.ir راه اندازی شده که طی ده ماه اخیر ۵۰۲۶ نفر از شهروندان عضو این سامانه شده و در این مدت ۶۷ تن پسماند خشک خود را تحویل داده اند .

مرتضی نژاد به با راه اندازی سامانه “سیوا” اشاره کرد و افزود : شهروندان با فروش پسماندهای خشک در این سامانه و شارژ شدن کیف پول الکترونیک می توانند از دیگر خدمات شهروندی شهرداری و پرداخت عوارض بهره مند شوند .

وی با بیان اینکه شهرداری سمنان در زمینه امحای پسماند بر تفکیک تاکید دارد، گفت: با راه اندازی سامانه سیوا ، مشارکت ۴۵ درصدی شهروندان سمنانی، در تفکیک از مبداً زباله ها را شاهد هستیم .
شهردار سمنان ، آغاز آموزش اصولی برای موضوع «تفکیک پسماند از مبدأ» و «احترام به محیط‌زیست» را از سنین پایه و مدارس بیان کرد و افزود : در سامانه سیوا ، تلاش کردیم علاوه بر تفکیک زباله و ترویج فرهنگ بازیافت زباله، صرفه جویی در وقت و زمان شهروندان و سهولت این کار را برای شهروندان داشته باشیم.