ترویج و احیا فرهنگ و زبان سمنان با استفاده از ظرفیت های مردمی و تغییر نگرش در برگزاری برنامه ها

  • ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
  • ۲۰۵ بازدید

در دیدار رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان با اعضای موسسه فرهنگی هنری سمن بویان سمنان مطرح شد؛

ترویج و احیا فرهنگ و زبان سمنان با استفاده از ظرفیت های مردمی و تغییر نگرش در برگزاری برنامه ها

در دیداری که سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان با اعضای موسسه فرهنگی هنری سمن بویان انجام شد، بر حفظ و تقویت فرهنگ و زبان سمنانی به عنوان عامل صیانت از هویت اجتماعی و زمینه‌ای برای انسجام عمومی و معرفی تاریخ و فرهنگ اصیل منطقه ای تاکید شد .

به گزارش مدیرت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان در این دیدار گفت: این دیدار با حضور اعضای سمن بویان”شاعران و نویسندگان”و فعالان عرصه زبان سمنانی در راستای حفظ و تقویت فرهنگ و زبان سمنانی در سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان برگزار شد.

امیر نجم اظهار داشت: در این نشست فعالان عرصه زبان سمنانی ضمن بیان دغدغه های و چالش های پیش رو در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ سمنانی و گویش محلی، خواستار برگزاری نشست های کتابخوان و حمایت از آثار تولیدی نویسندگان حوزه فرهنگ و گویش سمنانی از رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی سمنان شدند.

وی ضمن تجلیل از زحمات و اقدامات صورت گرفته در این حوزه ، ضرورت استفاده از ظرفیت های مردمی و برنامه ریزی جهت تغییر نگرش و روش های انتقال مفاهیم بویژه با توجه به رویکرد های نسل جدید که غالباً دنبال محتوای خلاصه مفید و استفاده از ظرفیت های الکترونیکی و ابزارهای هوشمند هستند تاکید کرد.

نجم در ادامه این نشست پیشنهاداتی در راستای همگانی سازی فرهنگ سمنانی شامل برگزاری گویش های شهرستانی، ضرب المثل و مسابقات فرهنگی در حوزه گویش سمنانی ارائه داد و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان در این گفتگوی صمیمانه حمایت خود را نسبت به برگزاری شب شعر و طنز سمنان در صورت وجود ظرفیت های مردمی اعلام آمادگی کرد.

در این نشست مقرر شد: برنامه شونشینی که در سنوات گذشته مورد استقبال بی نظیر همشهریان سمنانی قرار گرفته بود مجدداً در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در شب های بلند پاییز و زمستان برگزار گردد.

همچنین برگزاری نشست های کتابخوان به صورت ماهانه با رویکرد توسعه و ترویج فرهنگ و زبان سمنانی و حمایت از آثار و کتاب های مردم سمنانی در این نشست پیشنهاد شد.