برون سپاری خدمات شهر ، لازمه بهره وری و ارتقای خدمات شهرداری

  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
  • ۶۲۸ بازدید

معاون خدمات شهری شهرداری سمنان عنوان کرد:

برون سپاری خدمات شهر ، لازمه بهره وری و ارتقای خدمات شهرداری

معاون شهردار سمنان گفت : واگذاری اجرای طرح‌های عمرانی و خدماتی شهر به بخش خصوصی از اصلی‌ترین رویکردهای شهرداری سمنان در سالهای اخیر است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان جواد نجاریانی معاون خدمات شهری شهرداری سمنان در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت : مشارکت مردمی، درآمد پایدار شهرداری، استفاده از نیروهای متخصص، همکاری های برون سازمانی و تعاملاتی سایر دستگاه های خدمات رسان، راهکارهای ارتقا سطح خدمات رسانی مطلوب تر به شهروندان به شمار می رود.

نجاریانی در خصوص واگذاری امور خدمات شهری به بخش خصوصی گفت: برون سپاری بعنوان یکی از ابزارهای توسعه سازمانی و ارتقاء بهره وری در قالب کوچک سازی بدنه دستگاه های اجرایی در سالهای اخیر مورد توجه همه دستگاه ها و ارگان ها بوده است . در مجموعه مدیریت شهری با توجه به توسعه تشکیلات اداری شهرداری‌ها و رشد شتابان شهرها و افزایش تقاضا برای دریافت خدمات در بخش‌های مختلفی چون شهرسازی، عمران و خدمات شهری، برون سپاری خدمات و خصوصی‌سازی بخشی از فعالیت‌های شهرداریها، اجتناب‌ناپذیر است.

وی ضمن اشاره به مزایا و معایب این امر ادامه داد : واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی باعث بالا بردن راندمان فعالیت، کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه ها، افزایش راندمان کیفی پروژه ها و نتایج مطلوب و مثبتی در مدیریت شهری می شود و از جمله معایب عمده آن گره خوردن بخشی از کار به توان مالی بخش خصوصی است و در صورتی که شرکتها دارای توان مالی کمی باشند باعث تعطیلی کار یا نیمه کار ماندن پروژه ها می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری سمنان افزود: برخی از پروژه هایی که برون سپاری می شوند شامل نگهداری فضای سبز، لایروبی انهار، رفت و روب معابر می باشد و برنامه ریزی به جهت برون سپاری سایر پروژه ها همچون اجراییات نیز در دست اقدام است.

نجاریانی در پایان اظهار کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی و واقع شدن شهر سمنان در منطقه کویری جهت زنده کردن فضای شهری به عناصر رنگ، نور، مبلمان و آب توجه ویژه‌ای باید صورت پذیرد که امیدواریم مسئولین و ارگان های دولتی و غیر دولتی دست یاری به سمت شهرداری داده و ما را در ارائه خدمات مطلوب تر در خدمات شهری به شهروندان یاری رسانند.