ایجاد موزه سلامت در سمنان

  • ۹ تیر ۱۳۹۹
  • ۹۶۴ بازدید

سرپرست مدیریت بافت تاریخی شهرداری سمنان خبر داد :

ایجاد موزه سلامت در سمنان

سرپرست مدیریت بافت تاریخی شهرداری سمنان گفت: عملیات اجرایی موزه سلامت در ساختمان تاریخی درمانگاه تدین در سمنان آغاز شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان،سعید پرسا سرپرست مدیریت بافت تاریخی شهرداری سمنان با اشاره به امضای تفاهم نامه‌ سال گذشته شهردای سمنان با دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان ابراز داشت: براساس این تفاهم‌نامه، مرمت این ساختمان تاریخی به منظور احداث موزه سلامت به شهرداری سمنان سپرده شد.

وی افزود: عملیات اجرایی موزه سلامت در ساختمان تاریخی درمانگاه تدین با حمایت‌های شورای اسلامی شهر توسط شهرداری سمنان آغاز شد.

پرسا موقعیت مکانی ساختمان تاریخی درمانگاه تدین در مرکز شهر سمنان به منظور تبدیل شدن به نخستین موزه پزشکی و درمانی این استان را بسیار مطلوب دانست و اضافه کرد: ایجاد موزه‌ها به منظور ارتباط بین فرهنگ‌ها و آداب و رسوم ملت‌ها بسیار موثر و به لحاظ اجتماعی مهم است.

سرپرست مدیریت بافت تاریخی شهرداری سمنان بیان کرد: هویت هر قوم و ملتی در تاریخ و قدمت آن نهفته است و سمنان نیز با دارابودن تاریخ چند هزارساله از شهرهای تاریخی ایران است.

درمانگاه تدین سمنان که در گذشته به بیمارستان تدین معروف بوده، به عنوان اولین بیمارستان شهر سمنان، در سال ۱۳۱۵ و توسط آقای فضل‌الله فامیلی (تدین)، تاجر معروف سمنانی، در خیابان شهید رجایی فعلی ساخته شد.

این بیمارستان دارای ۳۲ تختخواب و زایشگاه بود و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است و به عنوان مرکز بهداشت و درمانگاه فعالیت می‌کند.

مساحت زیربنای ساختمان اصلی این بیمارستان حدود ۱۲۰۰ متر مربع می‌باشد. این بنای تاریخی دارای نمادهای معماری دوران پهلوی شامل آجر نما، رخ بام، سر ستون‌های خاص و سایر عناصر ارزشمند معماری ایرانی است که هر یک به زیباها و غنای فرهنگی آن افزوده است.

این مکان، پس از طی مراحل قانونی و فرآیند اداری، حکم ثبت این بیمارستان با شماره ۳۱۹۰۳ صادر شده و به فهرست میراث ملی کشور افزوده شده است.