امحاء ۳۷۰تن پسماند عفونی در سال ۹۹

  • ۱۱ فروردین ۱۴۰۰
  • ۲۴۲ بازدید

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان خبر داد:

امحاء ۳۷۰تن پسماند عفونی در سال ۹۹

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند از افزایش ۹۴ درصدی پسماندهای عفونی شهر سمنان همراه با شیوع ویروس کرونا و امحاء ۳۷۰ تن پسماند عفونی در سال ۹۹خبر داد.

حمیدرضا پیوندی با بیان اینکه بر اساس آمارهای رسمی میزان ابتلا به ویروس کرونا در روزهای پایانی سال ۹۸ افزایش یافته و این امر به‌ خوبی خود را در میزان پسماندهای عفونی و بیمارستانی نشان داده است، گفت: در شرایط معمول ماهانه ۱۹ الی ۲۰ تُن زباله عفونی از بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی، درمانگاهها و مطب های پزشکان در سمنان جمع‌آوری می‌شد که این میزان از ابتدای شیوع ویروس کرونا به حداکثر میزان خود یعنی ۳۷ تُن و ۴۰۰ کیلوگرم افزایش پیدا کرد که در مقایسه با سال گذشته میزان پسماندهای عفونی جمع آوری شده به میزان ۲۷۶ تن بوده است یک افزایش چشمگیری را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: با تاکید بر این‌ که زباله و پسماند می تواند یکی از عوامل انتقال ویروس کرونا باشد و تمام زباله‌های عادی افراد مبتلا به ویروس خموش کرونا جز پسماندهای عفونی بشمار می آیند و همراه با پسماندهای عفونی در بیمارستان شهرهای سمنان، درجزین ومهدیشهر توسط یک دستگاه خودرو مجهز و مخصوص زباله های عفونی جمع‌آوری و به بیمارستان کوثر انتقال پیدا می‌کند و پس از انجام مراحل اتو کلاوه به شیوه کاملا بهداشتی طبق پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت، این پسماندها مجددا توسط سازمان مدیریت پسماند با فعالیت یک دستگاه خودرو ویژه زباله عفونی دارای سردخانه دار بارگیری و به مرکز امحاء پسماندهای عفونی منتقل می شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با بیان اینکه طبق قانون پسماند، بی خطر و عادی سازی پسماندهای بیمارستانی و پزشکی بر عهده‌ تولید کننده است، گفت: در سمنان هم این امر توسط دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌ها انجام شده و تحویل پسماند می‌شود. که طبق این مورد پسماندهای بیمارستانی پس از بی خطرسازی توسط تجهیزات و ماشین آلات استاندارد سازمان پسماند حمل می‌شود.

پیوندی در خصوص اقدامات ویژه پسماندهای عفونی در مقابله با کرونا ویروس عنوان کرد: روزانه لباس‌های مخصوص گان و ماسک فیلتردار و دستکش ضد اسیدی به کادر پاکسازی توزیع شده و روزانه ۵۰ لیتر مواد ضدعفونی کننده جهت ضدعفونی خودرو حمل پسماندهای عفونی و خودروهای جمع آوری زباله مصرف می شود.

وی با بیان این‌که پاکبانان زحمت کش در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند ، تاکید کرد:از دیگر اقدامات این سازمان توزیع هفتگی ماسک و دستکش ضداسیدی و محلول و ژل ضدعفونی و لباس کار به صورت هر۶ماه دربین پاکبانان و واکسناسیون این قشر زحتمکش می باشد.

در پایان این مقام مسئول ضمن قدردانی از همکاری های دانشگاه علوم پزشکی سمنان و زحمات پاکبانان و نیروهای خدوم سازمان پسماند که پس از کادر پزشکی و پرستاران در بیمارستانها در خط مقدم مدافعان سلامت هستند، اینگونه خاطر نشان کرد: از شهروندان می خواهیم پسماندهای معمولی روزانه‌ خود به ویژه زباله های بیماران کرونایی بستری شده در خانه را به طور کامل ضدعفونی و بسته بندی کنند و راس ساعت ۲۲ شب در درون‌ اولین سطل زباله قرار دهند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان اعلام کرد رعایت بهداشت فردی و اجتماعی از جمله دور انداختن دستکش ها و ماسک های مصرفی با ملاحظات زیست محیطی از الزامات مقابله با ویروس کروناست، لذا امید است شهروندان سمنانی در روزهای کرونایی زباله هارا جدی بگیرند و با حفظ بهداشت فردی و عمومی، توجه ویژه به نکات بهداشتی و مدیریت صحیح پسماندهای خانگی در حفظ سلامت خود و خانواده خود و پاکبانان کوشا باشند.