افزایش ۷ درصدی پسماندهای شهر سمنان در آخرین شب از پاییز ۹۹،شب یلدا

  • ۳ دی ۱۳۹۹
  • ۳۳۵ بازدید

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان خبر داد:

افزایش ۷ درصدی پسماندهای شهر سمنان در آخرین شب از پاییز ۹۹،شب یلدا

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، مدیرعامل سازمان مدیریت‌ پسماند شهرداری سمنان از افزایش ۷ درصدی پسماندهای شهر سمنان در شب یلدا خبر داد.

حمیدرضا پیوندی طی اعلام این خبر گفت : تنها در روزهای پايانی سال توليد پسماند در شهر سير صعودی به‌خود نمی‌گيرد بلكه در برخی از روزها نظير شب يلدا هم به‌ دليل تفاوت در نحوه مصرف شهروندان، مقدار توليد پسماند هم تغيير می‌كند که با توجه به اینکه درسال جدید بدلیل شیوع ویروس کرونا دورهمی ها بصورت مجازی بوده است نسبت به سال گذشته که‌یک‌رشد ۱۲‌درصدی را شاهد بودیم در سال جدید این میزان افزایش به ۷درصد رسیده است.

وی درادامه افزود: پسماندهای خانگی وشهری با فعالیت ۲۱ خودروی جمع آوری زباله ها و ۳۵ پاکبان ویژه جمع آوری پسماند با سه ساعت تاخیر فعالیت خود را در آخرین شب پاییز آغاز کردند و تا بامداد اولین روز زمستانی شهر را از پسماندها پاکسازی کردند.

پیوندی عنوان کرد: عملیات پاکسازی شهر سمنان در شب یلدا پس از گذشت ۵ ساعت ، با حجم ۷۸ تن پسماند خانگی و شهری روبرو شد که با توجه به شب قبل و شب های گذشته که ۷۱ تن زباله از ایستگاه انتقال موقت پسماندها به مرکز دفن منتقل شد، شاهد یک افزایش ۷ درصدی می باشیم. که این زباله ها پس از شیرابه گیری در سپتیک مرکز دفن در صبح امروز وارد خط پردازش شدند که از این ۷۸ تن پسماندهای شب بلند سال،۶۰ درصد پسماندتر ، ۳۰ درصد پسماند خشک و ۱۰ درصد سایر پسماندها می باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در خصوص فعالیت های مرکز دفن عنوان کرد: پسماندها پس از پردازش و جداسازی توسط یک دستگاه کامیون به سایت مرکز دفن منتقل و در ترانشه های ویژه تخلیه، خاکریزی و پوشش دهی می شوند و پسماندهای طرح در خط پردازش جداسازی و به ترانشه های جداگانه ای منتقل می گردند.

پیوندی درخصوص پسماندهای تر بیان داشت: ما زباله‌هایی داریم که ذات آن مرطوب است، مانند پوست هندوانه و مرکبات. این میزان زباله در صورت دفع نامناسب تولید شیرابه می‌کند که یکی از مشکلات ما خشک کردن آن و آماده کردنش برای تولید کمپوست است. اما یک سری اقدامات مانند رطوبت گیری می‌تواند زمینه‌ای فراهم کند که آب این مواد عالی گرفته شود و خسارات را به حداقل برساند.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: پسماندهای سطح شهر سمنان توسط ۲۳ دستگاه خودرو مکانیزه پرس جمع آوری می شود و این خودروها به مخازن شیرابه گیری مجهز می باشند که پس از جمع آوری به ایستگاه موقت در جاده نظامی منتقل و با تخلیه در یک دستگاه سمی تلیر فعالیت آنها اتمام مییابد و سیمی تلیر پسماند شهری را درخط پردازش مرکز دفن تخلیه می شوند . شهروندان سمنانی می توانند با تفکیک زباله از مبداء و بازمصرف تولید زباله ها کاهش دهند که زباله کمتر شهر سالمتر را به ارمغان خواهد آورد.