از خدمات شهردار سمنان در حوزه حفظ بافت تاریخی شهر تجلیل شد

  • ۳ تیر ۱۴۰۰
  • ۳۱۱ بازدید

توسط مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی؛

از خدمات شهردار سمنان در حوزه حفظ بافت تاریخی شهر تجلیل شد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، با اهدای لوح تقدیر از خدمات شهردار سمنان تجلیل کرد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان،سید هادی احمدی روئینی در دیدار با سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان ضمن تقدیر از تلاش های ارزنده شهردار سمنان در خصوص توجه به بافت تاریخی شهر و اهتمام در راستای مرمت و بازآفرینی آن ، گفت: بافت مسکونی منحصر به فرد و با ارزش و باغ‌راه‌ها از ویژگی‌های اساسی بافت تاریخی سمنان است.بافت باغ‌شهر سمنان که دارای هویتی تاریخی است، با همکاری بین‌بخشی حفظ و احیا شود.

احمدی روئینی اضافه کرد: بافت مسکونی باارزش و منحصر به فرد سمنان مشابه سایر بافت‌های تاریخی نیست و مختص سمنان است.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، باغ‌شهر را ویژگی بعدی بافت تاریخی سمنان عنوان و تاکید کرد: حفظ و احیای باغ‌شهر سمنان نیاز به توجه ویژه دارد.

وی گفت: اشتباهی که مدیریت شهری در طول ۱۰۰ سال گذشته در تمام شهرهای ایران مانند سمنان داشته است از بین بردن بافت دارای هویت و معماری و استفاده از مصالح جدید به‌جای مصالح بومی بود و این در حالی است که مصالح و معماری هر منطقه مختص همان اقلیم و نقطه جغرافیایی است.

احمدی روئینی با اشاره به اینکه معماری تاریخی بافت‌ها بازمانده هنر و تفکر اجداد هر منطقه است، اضافه کرد: البته نیاز است برای نیازهای امروز به‌روز شود و این مهم چند سالی است که مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی با قدردانی از خدمات اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سمنان بیان کرد: در سمنان در زمینه حفظ بافت تاریخی خدمات چشمگیری انجام شده و تداوم این حرکت‌ها باعث ارائه خدمات و منفعت فرهنگی و اقتصادی برای شهر و شهروندان در بلندمدت می‌شود و شهروندان در آینده از این دوره به‌عنوان دوره طلایی یاد خواهند کرد.