احياي باغ سنتي و نهر ۸۰۰ ساله مسجد جامع سمنان

  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
  • ۱۳۱۸ بازدید

به همت شهرداری سمنان صورت گرفت؛

احياي باغ سنتي و نهر ۸۰۰ ساله مسجد جامع سمنان

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، دبیر هیت امنای مسجد جامع سمنان گفت : مسجد جامع سمنان واقع در مركز شهر سمنان در خیابان امام خمینی(ره) در قرن نخست هجری و بر روی خرابه‌های آتشكده بنا شده، اما از اثرهای به جا مانده در این بنا رد پایی از دوره سلجوقی و تیموری به چشم می خورد؛ به گفته كارشناسان سبك معماری مسجد جامع سمنان، به شیوه معماری آذری است.

صائمی گفت : مسجد جامع سمنان تنها مسجدی در میان مساجد جامع ایران است که دارای چشم انداز باغ بوده و در سال ۱۳۴۹ ه. ق توسط مرحوم حاج ملا عبدالعلی الهی وقف گردید.

وی اشاره کرد: از امتیازات فاخر این باغ، مسیر سنتی آبیاری آن می باشد که قدمتی بالغ بر ۸۰۰ سال دارد که از میان راسته بازار سمنان عبور کرده و پس از گذر از خیابان امام (ره) و راسته بازار پایین به مسجد منتهی می گردد. از امتیازات مهم نهر ناسار که ریشه در اعتقادات کهن مردم سمنان دارد، وقف آب سحر برای ساکنین و کسبه شهر بوده و واقف به نیت طهارت، وضو و استحمام، قبل از نماز صبح این آب را برای مدتی وقف کرده بوده است تا ساکنین این نهر در ابتدای سحر به منظور وضو و طهارت واجبه و نیز پر کردن آب انبارها و خوت های منازل از این آب بهره جویند.

صائمی با اشاره به اینکه ۱۲۰ سال این نهر لایروبی نشده بود گفت: این نهر و باغ سنتی مسجد جامع به همت شهرداری سمنان و تدبیر خاص سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان مورد مرمت و بازپیرائی قرار گرفت.

وی به دیگر اقدامات انجام شده شهرداری سمنان در خصوص رسیدگی به مسجد جامع اظهار داشت : ۷۰ متر دیوار باغ مسجد جامع نیز توسط مدیریت بافت تاریخی شهرداری سمنان بازسازی و مشبک شد تا جلوه خاصی به باغ بدهد .

همچنین کتیبه‌ای با همت شهرداری سمنان در محل باغ مسجد جامع نصب شده که در آن تاریخچه باغ و مسجد و سال اجرا حک شده است .

دبیر هیت امنای مسجد جامع به پاکسازی صحن زیرزمینی مسجد اشاره کرد و گفت: به همت و تلاش نیروهای سازمان پسماند شهرداری سمنان این صحن پاکسازی شد و بنا به پیشنهاد شهردار سمنان، به موزه مردم شناسی و موقوفات مسجد جامع تبدیل می شود .

شایان ذکر است مسجد جامع سمنان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۶۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده و مناره مسجد جامع سمنان كه بیش از ۳۱ متر ارتفاع دارد، به واسطه اهمیت و قدمت آن که مربوط به قرن سوم هجری قمری و دوره سلجوقی است دارای شماره ثبت جداگانه در فهرست آثار ملی است.