اتصالی برق بیشترین علت وقوع حوادث آتش سوزی مسکونی در سال قبل بوده است

  • ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۳۴۳ بازدید

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان خبر داد.

اتصالی برق بیشترین علت وقوع حوادث آتش سوزی مسکونی در سال قبل بوده است

به گزارش مدیریت ارتباطات وامور بین الملل شهرداری سمنان،رئیس سازمان آتش نشانی سمنان گفت: بیشترین علت وقوع حریق منزل مسکونی در سالی که گذشت ناشی از اتصالی برق بوده است.

سعید اسمعیل پور در ادامه گفت: با توجه به تجزیه و تحلیل کارشناسان و علت یابی های صورت گرفته در طول سال بعد از اتصالی برق ، دپو ضایعات در منزل ، نشت گاز پیک نیک ، هود آشپزخانه،نشت گاز، حریق سماور و آبگرمکن به ترتیب دیگر موارد علت وقوع حریق مسکونی در سال ۹۹ بوده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه هرکدام از این علت ها میتواند به دلیل رعایت نکردن نکات و توصیه های ایمنی صورت پذیرد یادآور شد: در حریق هود آشپزخانه ، به دلیل تجمع روغن و … ناشی از پخت و پز ،نظافت به موقع و مرتب فیلترها ، فن و … میتواند از بروز حریق جلوگیری کند . و یا بعنوان مثال در حریق ناشی از سماور ، به علت زیاد بودن شعله در دراز مدت و تبخیر شدن آب داخل مخزن و رسیدن حرارت زیاد به بدنه سماور ، در ادامه ذوب شدن شلنگ گاز میتواند فاجعه ای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

رئیس سازمان آتش نشانی سمنان در ادامه ضمن اشاره به اینکه بروز حریق های ناشی از اتصالی برق را استفاده نکردن از شارژ های موبایل در دراز مدت در پریز برق و همچنین گرفتن چند انشعاب از سه راهی برق که باعث کشیدن بار زیاد از جریان برق شده که در ادامه آتش سوزی را به همراه خواهد داشت عنوان کرد و گفت: با تعویض به موقع شلنگ های وسایل گاز سوز و همچنین استفاده از بست های مناسب و در صورت خرابی این وسایل و تجهیزات با مراجعه به متخصصین و تعمیرکاران مجاز در این حوزه میتوان از بروز نشت گاز و در ادامه آتش سوزی جلوگیری کرد.

اسمعیل پور در ادامه یادآور شد: یکی دیگر از عوامل پرخطری که در منازل مشاهده شده دپو و جمع آوری وسایل بی مورد ( ضایعات) در بالکن ها ، راه پله ها و … می‌باشد که با توجه به قابل اشتعال بودن اکثر این ضایعات با رسیدن کوچکترین جرقه و یا شعله شاهد حوادث آتش سوزی جبران ناپذیری بودیم .

وی در پایان گفت : همانطور که تا به امروز همشهریان عزیز با رعایت نکات ایمنی در کاهش خطرات ما را یاری کردند در ادامه نیز از این عزیزان یاری و مساعدت داریم که با رعایت این نکات به معنی واقعی به شعار( شهری ایمن با مشارکت شهروندان )برسیم .