آیین تجلیل از برترین های مسابقه مجازی بازی های بومی محلی با عنوان”مسین بابا و بی بی”

  • ۲۹ مرداد ۱۳۹۹
  • ۶۰۲ بازدید

به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان برگزار شد:

آیین تجلیل از برترین های مسابقه مجازی بازی های بومی محلی با عنوان”مسین بابا و بی بی”

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان،رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان گفت: آیین تجلیل از برترین های مسابقه مجازی بازی های بومی محلی با عنوان “مسین بابا و بی بی” با حضور شهردار سمنان، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان و رئیس انجمن بازی های بومی محلی کارگران شهرستان سمنان و جمعی از شرکت کنند گان این مسابقه در سالن جلسات شهرداری سمنان برگزار شد.

عباس بابایی در این آیین ضمن خیر مقدم به مدعوین در جلسه خلاصه ای از اقدامات انجام شده در این مسابقه را ارائه داد و گفت: بازی‌های قدیمی در ذهن مادربزرگ و پدربزرگ های عزیز ما تجسم خاطراتی شیرین است و دیدن این بازی ها حتی برای من و شما که سهمی در چگونگی اینگونه بازی ها نداشتیم هم خالی از لطف نیست.

شهردار سمنان در این دیدار ضمن تشکر از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این مسابقه گفت: برگزاری این مسابقه، اتفاقی زیبا و خوش ذوق را برای موضوعات به یادماندنی و سنت های دیرینه رقم زد.

سید محمد ناظم رضوی با تاکید بر اینکه باز‌یهای بومی محلی نمادی از فرهنگ و اصالت است که در برجسته نمودن سنت و آیینهای هر مرز و بوم نقش بسزایی دارد، گفت: سمنان هم همچون بسیاری از دیگر شهرهای کشور یادگاری‌های زیادی از بازی‌های بومی محلی دارد که در صندوقچه دل پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها یا پدر و مادرها جای گرفته است و می‌تواند پس از سال‌ها قفل فراموشی را از آنها زدود.

وی در ادامه با بیان اینکه این قبیل اتفاقات به جهت پاسداشت و زنده نگه داشتن سنت ها و بازی های بومی محلی که در قدیم رواج داشته برگزار شده است، بیان کرد: این اتفاقات می تواند ما را به سنت ها و هویتمان ارجاع دهد و برگزاری تکرر و تعدد این قبیل برنامه ها ما را در شناسایی بازی های قدیمی کمک خواهد کرد تا در آینده بتوان از ظرفیت، این هویت فرهنگی برای نسل آینده بیشتر استفاده کرد.

رضوی در این آیین با تاکید بر اینکه شهر سمنان امسال به شکل ویژه در حال احیاء بافت های تاریخی از جهت کالبد و بازآفرینی شهری است که عناصر و شاخصه های بافت تاریخی احیا شود ، خاطر نشان کرد: در بافت نرم افزاری بافت های تاریخی که شامل فرهنگ، هویت رفتار اجتماعی و هنجارهای داخل بافتی می شود هم باید احیاء شود و برگزاری این قبلی برنامه ها هم در راستای احیاء بافت تاریخی در بخش نرم افزاری تلقی می شود .

عباس بابایی با بیان اینکه مسابقه مجازی بازی های بومی محلی با عنوان “مسین بابا و بی بی” ویژه سالمندان به گویش سمنانی به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: در این آیین از علی اصغر ملکی، علی اکبر صیاد جو و ماشاءالله محقق با اهداء تندیس، لوح تقدیر و هدایا تجلیل شد.

همچنین به رسم یادبود به تمامی شرکت کنندگان در این مسابقه به جهت تکریم خانواده و بازنشستگان لوح تقدیر همراه با هدیه اهداء شد.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: این مسابقه با مشارکت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان و انجمن بازی های بومی محلی کارگران شهرستان سمنان برگزار شد.