آهک پاشی ۴۰تن۳۱۰کیلوگرم آهک در مقابله با ویروس کرونا

  • ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • ۱۶۸ بازدید

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان خبر داد:

آهک پاشی ۴۰تن۳۱۰کیلوگرم آهک در مقابله با ویروس کرونا

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند از آهک پاشی ۴۰تن۳۱۰کیلوگرم آهک در ده ماه سال ۹۹ در محوطه ریل وکاورها بمنظور مقابله با ویروس کرونا خبر داد.

حمیدرضا پیوندی در تصریح این خبر گفت: از ابتدای سال جدید تا دیماه بعلت سیر صعودی شیوع ویروس کرونا واحدفنی اجرائی سازمان مدیریت پسماند طی یک عملیات بمدت ده ماه بصورت روزانه در دو شیفت با اعتباری بالغ بر حدود ۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال ، اقدام به آهک پاشی ریل ، کاورها و محوطه اطراف ۱۷۵۰سطل زباله با مصرف ماهانه ۴تن و ۳۱۰ کیلوگرم آهک وفعالیت یک دستگاه نیسان و دو نیروی خدوم۱۰۷۱۰ریل ومحوطه اطراف آن ؛ درحال حاضر ۱۰۰ درصد ضدعفونی وآهک پاشی انجام شده است.

وی در خصوص دیگر اقدامات پیشگیرانه این سازمان در مقابله با این ویروس منحوس عنوان کرد: شستشو و گندزدایی مکانیزه سطل‌های زباله و ریل وکاورها، غربالگری روزانه متصدیان پسماند خشک و توزیع ماسک و دستکش روزانه و ضدعفونی خودروها و چرخ دستی‌های آنان در دونوبت، تخلیه روزانه انبارها و شستشو و گندزدایی غرف بازیافت و توزیع ماسک و دستکش به غرفه داران و پاکبانان و دیگراقدامات ویژه همچنان ادامه دارد.

پیوندی هدف از پاشیدن آهک در محوطه اطراف ریل وکاور ها وسطل های زباله را جلوگیری از انتشار آلودگی در محیط زیست شهری برشمرد و گفت: جهت گندزدایی، مبارزه با حشرات و پیشگیری از انتشار بیماریها، کلیه ریل ها وکاورها و محوطه اطراف آنها طی اجرای عملیات جهادی آهک پاشی گردید. البته این پروتکل فقط در این مکان استفاده نمیشود بلکه در مورد امحاء‌ و دفن زباله های عفونی خطرناک با هدف جلوگیری از انتشار آلودگی و بیماری ها انجام می پذیرد.

این مقام مسئول درخصوص مزایای آهک پاشی اینگونه بیان کرد: آهک پاشی موجب حذف عوامل بیماری زا و ضدعفونی محیط، خنثی نمودن آبهای اسیدی، حذف جلب و گیاهان آبزی و باکتری ها از طریق تبدیل مواد آلی به معدنی می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در پایان خاطر نشان کرد: در روزهای پایانی سال مجددا عملیات آهک‌پاشی انجام میشود. امید است با مشارکت و همکاری شهروندان در رعایت پروتکل های بهداشتی فردی و عمومی که ضامن سلامت همه به ویژه پاکبانان شهرمان هست؛ شاهد رخت بستن این ویروس منحوس و شهری پاک و پاکیزه باشیم.