آغاز فصل جدید اجرای طرح ساماندهی پهنه شرقی مسجد امام (ره) سمنان

  • ۱۷ آذر ۱۴۰۰
  • ۳۲۶ بازدید

شهردار سمنان خبر داد:

آغاز فصل جدید اجرای طرح ساماندهی پهنه شرقی مسجد امام (ره) سمنان

شهردار سمنان از تصویب طرح پهنه شرقی در شورای عالی میراث فرهنگی کشور خبر داد و گفت : فصل جدید اجرای این طرح آغاز می شود .

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سمنان،سید علی مرتضی نژاد شهردار سمنان در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت : یکی از برنامه های بسیار مهم در زمینه رونق بافت تاریخی طرح ساماندهی پهنه شرقی مسجد امام واقع در ضلع شرقی این مسجد جنب خانه تاریخی خطیبی ها است . این پروژه جزئی از پروژه مربوط به مجموعه ۱۸ هکتاری ساماندهی اطراف امام زاده یحیی (ع)بود که از سال ۱۳۹۰قراردادآن منعقد شد.کل طرح دارای دو زیر پروژه پهنه شرقی مسجد امام(ره) و پهنه جنوبی امام زاده یحیی(ع) میباشد.

مرتضی نژاد اظهار داشت : پروژه پهنه شرقی در سنوات گذشته جهت تصویب به اداره میراث فرهنگی ارسال گردیده بود اما به دلیل محدودیت های ارتفاعی طرح متوقف شد. با پیگیری های قانونی و متعدد نهایتا طرح به تاببد شورای فنی میراث فرهنگی کشور رسید.

وی با اشاره به جزئیات طرح پهنه شرقی گفت : این طرح برگرفته از الگوهای سنتی خانه های شهر سمنان منطبق بر الگوهای بومی و اقلیمی است که می تواند نمونه خوبی جهت الگوسازی مسکن در حوزه بافت تاریخی باشد. در طرح مذکور مجموعه تجاری هایی پیش بینی شده که این تجاری هاجهت رونق بخشی بیشتر در بافت تاریخی و با فعالیت های کنترل شده در حوزه صنایع دستی و سعی در ایجاد رسته ها و راسته های مناسب تجاری و ارتباط آن به مسجد امام و سپس بازار سمنان پیش بینی شده است.

مرتضی نژاد زیربنای این پروژه را ۱۵۰۰۰ متر مربع عنوان کرد و گفت : این پروژه دارای ۳۲ واحد مسکونی و خدماتی و اداری و ۳۶ واحد تجاری ، فرهنگی و خدمات محله ای بوده که پیش بینی می شود فاز اول آن در صورت تامین اعتبار تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد .

شهردار سمنان خاطرنشان کرد : با اجرای این طرح ، پویایی بافت قدیم شهر با افزایش تعاملات اجتماعی و فرهنگی شهروندان و احیای فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی تقویت می شود

شایان ذکر است شهر سمنان دارای بیشترین بافت تاریخی در سطح استان است .